loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Zdravie a fitness » Sprievodca » Plánujete prestať s hormonálnou antikoncepciou?

Plánujete prestať s hormonálnou antikoncepciou?

Plánujete prestať s hormonálnou antikoncepciou?Problémy po vysadení antikoncepcie
Plánujete prestať s hormonálnou antikoncepciou?

Plánujete prestať s hormonálnou antikoncepciou?
Plánujete prestať s hormonálnou antikoncepciou?

Hormonálna antikoncepcia zľahčuje život mnohým ženám. Ak si na ňu zvykneme, len ťažko sa od nej odúča. Lekári odporúčajú prestávku po tom, čo ju berieme sedem rokov. Aj vek po dvadsaťpätke je často prelomový vek, pretože v tom čase má už väčšina z nás stáleho partnera a úmysly zakladať si rodinu. Nastávajú však obavy. Bude menštruácia zasa bolestivá? Bude prichádzať tak pravidelne, ako prichádzala s tabletkou? A čo pleť? Budeme mať znovu akné? Je pravda, že môžeme mať problém otehotnieť?

V roku 2009 v Spojených štátoch prebehol zatiaľ najväčší výskum, ktorý dokazuje, že hormonálna antikoncepcia nespôsobuje neplodnosť. Práve naopak, ak tabletky beriete viac ako päť rokov, vaša šanca otehotnieť sa zvyšuje, pretože vďaka orálnej antikoncepcii sa v tele dopĺňajú zásoby železa a tiež, ženám, ktoré trpia endometriózou, ochorenie spomaľuje.

Telo ale môže na zmenu zareagovať, väčšinou krátkodobo, pokiaľ „nabehne“ na svoj prirodzený režim. Práve kvôli týmto reakciám sa ženám neodporúča s tabletkami prestať na krátky čas, ale brať ich, až kým sa nerozhodnú vysadiť ich úplne. Krátkodobé prestávky môžu mať za následok bolestivú menštruáciu, nechcené tehotenstvo, ale aj nepravidelnosť cyklu.

Ako zvládnuť náladovosť?

Čo je normálne?

  • Náladovosť spôsobujú hormóny, ktoré sa snažia dostať do rovnováhy. Hoci v prvých mesiacoch budete náladová kedykoľvek, po čase sa hormóny ustália a vy budete cítiť zmeny už len pred menštruáciou.
Na čo si dať pozor?
  • Ak sa vám zdá, že trpíte silnou náladovosťou aj po niekoľkých mesiacoch, začnite si tieto stavy zaznamenávať do denníka. Takto najlepšie zistíte, ako sa náladovosť mení počas cyklu. Ak vás to trápi, objednajte sa k lekárovi, ktorý vám predpíše hormóny stabilizujúce lieky, pravdepodobne pyridoxín. Najprv ale skúste prírodné liečivá: drmek obyčajný, múčenku alebo ovos.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.