loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Zdravie a fitness » Sprievodca » Odhaľ tajomstvo metabolizmu

Odhaľ tajomstvo metabolizmu

Odhaľ tajomstvo metabolizmuRaňajky a metabolizmus
Odhaľ tajomstvo metabolizmu

Odhaľ tajomstvo metabolizmu
Odhaľ tajomstvo metabolizmu

Metabolizmus veľmi úzko súvisí so svetom diét. Ktokoľvek niekedy držal v ruke časopis o zdravom životnom štýle a pohybe, mohol sa tam dočítať o tom, ako je možné „urýchliť“ metabolizmus s cieľom rýchlejšieho spaľovania kalórií. Ak ti stále nie je jasné, ako to s metabolizmom je, tu nájdeš vysvetlenie!

Čo to vlastne „metabolizmus“ je?

Metabolizmus je schopnosť organizmu stráviť jedlo a využiť energiu, ktorú obsahuje (vo forme kalórií), aby udržal v prevádzke životne dôležité orgány. Jednoducho povedané, metabolizmus je množstvo kalórií, ktoré telo využíva na svoje prežitie. Metabolizmus je ovplyvňovaný celým radom faktorov, ako napríklad vekom, hmotnosťou, fyzickými aktivitami či stravovacími návykmi.

S rýchlym alebo pomalým metabolizmom sa ľudia rodia?

Áno, metabolizmus, rovnako ako plno ďalších faktorov, je geneticky dedičný. Ale to neznamená, že je fixne daný a nemôže sa meniť. Rovnako ako iné genetické predpoklady, aj metabolizmus je ovplyvnený naším životným štýlom a stravovacími návykmi. Čím viac máš svalovej hmoty, tým je tvoj metabolizmus rýchlejší.

Prečo teda priberáš rýchlejšie ako pred piatimi rokmi?

Aj keď sa naše stravovacie návyky v priebehu života príliš nemenia, čím sme starší, tým rýchlejšie priberáme na hmotnosti. Je to preto, že metabolizmus sa spomaľuje. Ak si teda chceme udržať rovnakú hmotnosť, musíme sa naučiť zaobchádzať s kalóriami. Každých desať rokov rýchlosť metabolizmu klesne asi o 10 – 15 %. Takže treba prehodnotiť svoj jedálny lístok!

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.