loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Obezita

ObezitaAká je situácia vo svete?
Obezita

Civilizačná choroba?
Civilizačná choroba?

Čím ďalej tým viac ľudí trpí obezitou. Zvýšenie telesnej hmotnosti sa v posledných rokoch stalo skutočným problémom, pretože začína byť rovnako škodlivé ako fajčenie alebo alkohol. Stovky osôb ročne umierajú pre nadmernú hmotnosť, ktorá spôsobuje ochorenia srdca alebo cukrovku a je pre ľudstvo doslova fatálna.

Prečo došlo k situácii, že si celý svet želá schudnúť a aj napriek tomu priberá?

Odpoveď je jednoduchá: prepchávame sa sacharidmi, ako sú napríklad zemiaky, a ešte viac bielym chlebom, chýba nám pohyb (väčšina z nás chodí výťahom namiesto toho, aby išla po schodoch, píše kamarátovi e-mail alebo radšej zavolá, než by ho navštívila osobne atď.).

Pre ľudí, ktorí sú v pokročilom štádiu obezity a sú v priamom ohrození života, je posledným riešením žalúdočný bypass. Čo to je? Bypass je operácia, ktorá zmenšuje žalúdok z veľkosti fľaše na veľkosť pohára. Po tomto zákroku už pacienti nemôžu jesť rovnaké množstvo a značne strácajú na hmotnosti. Ale operácia nie je pre každého, pretože sú tu nebezpečenstvá, ktoré môžu byť fatálne.

Najlepším príkladom nebezpečenstva obezity je Amerika, kde je viac ako 60 % populácie obéznej. Ako sa to mohlo stať? Američania sú veľkí jedáci stravujúci sa vo fast-foodoch a v poslednom čase sa v nich všetko, čo bolo malé, stalo obrovským.

Napríklad: keď sa prvýkrát objavil na trhu hamburger, jeho kalorická hodnota bola okolo 202 cal (79 g), teraz je 310 cal (122 g). Vrecúško hranolčekov obsahovalo približne 120 cal (68 g), teraz dosahuje 610 cal (198 g). Ďalším príkladom je fľaša Coca-Coly, ktorá zo 192 ml a 79 cal dosiahla 473 ml, to je 194 cal. Všetky porcie sa zdvojnásobili a prestalo sa brať do úvahy množstvo a následky, ktoré to môže spôsobiť ľudskému telu.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.