loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Zdravie a fitness » Sprievodca » Najväčšie lekárske objavy

Najväčšie lekárske objavy

Najväčšie lekárske objavyMedicínske pokroky
Najväčšie lekárske objavy

Najväčšie lekárske objavy
Najväčšie lekárske objavy

Roky 2000-2009 boli v oblasti medicíny charakterizované neuveriteľnými objavmi, ktoré zmenili náš pohľad na mnohé choroby.

Spoznali sme, že za niektoré choroby, ako je napríklad rakovina krčka maternice, môžu vírusy, čo viedlo k vyvinutiu vakcíny. Objavili sa nové liečebné metódy proti vírusu HIV. Mnohé z týchto objavov otvorili cestu novým výskumom a druhom liečby.

Vakcína proti HPV - cesta k odstráneniu rakoviny krčka maternice

  • Vedci prišli na úlohu vírusu HPV (ľudský papilloma vírus) v rakovine krčka maternice, odkiaľ bol už len krok k vyvinutiu príslušnej vakcíny. To, že sa dá pomocou vakcinácie znížiť riziko toľko rozšíreného rakovinového ochorenia, akým je karcinóm krčka maternice, je vecou naprosto mimoriadnu.
Prvá transplantácia tváre na svete
  • V roku 2005 bola vo Francúzsku vykonaná historicky prvý transplantácie tváre, ktorú bolo nutné podstúpiť kvôli rekonštrukcii tváre ženy znetvorenej psom. Táto operácia bola veľkou udalosťou pre chirurgov z celého sveta, pretože išlo o mimoriadne komplikovanú procedúru.
Objavenie kmeňových buniek – zub hlodavca vypestovaný z kmeňových buniek
  • Prvýkrát sa vedcom podarilo úspešne reprodukovať trojrozmerný orgán s plnou funkčnosťou - zub hlodavca. Nie je to síce to isté ako srdce alebo oblička, ale je to len začiatok; a prinajmenšom pre stomatológov to znamená skutočnú revolúciu. Predstavte si, že čoskoro budú zubné implantáty a najrôznejšie stomatologické zákroky minulosťou.
Retrovírus XMRV ako pôvodca fibromyalgie a únavového syndrómu
  • Tento objav je mimoriadne dôležitý pre ľudí trpiacich únavovým syndrómom. Už nejaký čas sa uvažovalo o tom, že za týmto ochorením stojí určitý vírus alebo zlyhania imunitného systému, ale trvalo veľmi dlho, než vedci dospeli k zhode.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.