loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Multivitamíny

MultivitamínyTekutú formu, tablety alebo s príchuťou?
Multivitamíny

Multivitamíny
Multivitamíny

Na trhu je veľa multivitamínov, ktoré nás presviedčajú o tom, že sú najlepšie. Na túto otázku ale neexistuje všeobecná odpoveď, pretože každý potrebuje niečo iné. Takže, radšej sa spýtajme inak: ktorý je pre vás najvhodnejší?

Multivitamín by mal obsahovať 100-percentnú dávku vitamínov, ktoré telo potrebuje. Sú to vitamíny A, C, D, E a vitamíny skupiny B: tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), pyridoxín (B6), kyselinu listovú and vitamín B12. Niektoré multivitamíny majú v sebe vyššiu ako odporučenú dávku. Ak ide o vitamíny, ktoré sú rozpustné vo vode, je to v poriadku. Ak ide o vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K), multivitamíny vám môžu navodiť bočné efekty.

Naopak, multivitamíny väčšinou obsahujú minerály v menšej ako odporučenej dávke. Často je to z jednoduchého dôvodu: nezmestili by sa do jednej tabletky. Ak sa však stravujete zdravo, zbytok si ľahko doplníte z jedla.

Sú spracované tak, aby fungovali ako jeden celok. Napríklad, vápnik nebude dobre absorbovaný do tela, ak nie je prítomný vitamín D, vitamín E zasa potrebuje zinok. Tiež obsahujú enzýmy a bylinky, ktoré vyrovnávajú účinok použitých vitamínov a minerálov.

Multivitamíny však nesmú byť úplnou náhradou stravy. Sú napríklad slabými antioxidantmi a navyše, neobsahujú všetko, čo telo potrebuje. Nenájdete v nich napríklad alfa lipoovú kyselinu, ktorá je 400-násobne silnejší antioxidant ako vitamín C . Neobsahuje ani dimetylaminoetanol (DMAE), ktorý je potrebný na správne fungovanie mozgu.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
Petulka_Zuz30 apríl, 2018 o 21:45
Ďakujem ti, no znie to zaujímavo- doplňať vitamíny pomocou takejto mňamky :D
Samanta9829 apríl, 2018 o 20:51
Je toho mnoho, ale podla mna najlepsie zlozenie vitaminov a mineralov ma Sunar Gravimilk sunar.sk/pre-tehotne-a-dojciace/, ja som s oblubou pila vanilkovy, chuti naozaj dobre ;-)
Petulka_Zuz28 apríl, 2018 o 22:31
Dobrý deň, poradite mi prosím, čo treba brať v tehotenstve? Dakujem.
VeCo13 december, 2013 o 05:56
Veľmi dôležitá je pestrá strava a zdravý životný štýl. Ak na to mate, vyberajte kvalitne potraviny a doplňte k nim výživové doplnky a určite + pohyb a všetky ostatné rady sú zbytočne. Pozrite aj www.biocare.sk konkrétne sekciu Blog o zdraví a dozviete sa viac hodnotných informácií.
 
Ďalšie články z rubriky zdravie
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.