loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Zdravie a fitness » Diéty a výživa » Lieky na chudnutie, áno alebo nie?

Lieky na chudnutie, áno alebo nie?

Lieky na chudnutie, áno alebo nie?Veriť tabletkám na chudnutie?
Lieky na chudnutie, áno alebo nie?

Lieky na chudnutie, áno alebo nie?
Lieky na chudnutie, áno alebo nie?

Lieky na chudnutie, áno alebo nie?

Napriek tomu, že by nemali byť hlavným nástrojom chudnutia, ako doplnkový prostriedok nemusia uškodiť.
Cesta, ktorou by ste sa mali vybrať, ak sa rozhodnete chudnúť, by mala byť samozrejme zdravá životospráva a pravidelné cvičenie. Ak je však nadváha spôsobená zdravotnými problémami, prípadne trpíte obezitou, tabletky na chudnutie je možné použiť ako podporný prostriedok.

Lieky na lekársky predpis

Lieky na chudnutie nie sú vhodné v prípade, že sa chcete zbaviť len niekoľkých kilogramov.

Lekár bude uvažovať o ich predpísaní, ak:

  • váš BMI index je vyšší ako 27 (trpíte obezitou) a súčasne máte zdravotné problémy (diabetes alebo vysoký krvný tlak), alebo
  • váš BMI index je vyšší ako 30
Všetky lieky na chudnutie, ktoré u nás získate na lekársky predpis, obsahujú účinnú látku sibutramín. Potláča chuť na jedlo a zvyšuje výdaj energie, čím zrýchľuje metabolizmus. Odporúčaná dĺžka liečby je 6 mesiacov, pričom budete musieť absolvovať pravidelné návštevy u lekára. Telo však na sibutramín môže reagovať zápchou, zvýšeným potením, nespavosťou alebo suchom v ústach.

Na Slovensku sú najznámejšie tri lieky: Reductil, Lindaxa a Sibutramín. Každý z nich môže obsahovať 10 alebo 15 mg sibutramínu.

Voľnopredajné lieky

Jediným registrovaným voľnopredajným liekom, ktorý môžete kúpiť na Slovensku, je Alli. Obsahuje 60 mg účinnej látky orlistat a je pre osoby nad 18 rokov, ktoré trpia vysokou nadváhou alebo obezitou (BMI vyššie ako 28). Orlistat bráni vstrebávaniu tukov pochádzajúcich z potravy, a tým vlastne znižuje náš kalorický príjem.

Čo je treba vedieť?

Vďaka liekom na chudnutie môžete spozorovať úbytok hmotnosti 5 - 10 %. Nie je to síce veľa, ale pomalšie chudnutie znamená menšiu pravdepodobnosť následného jojo efektu. Zároveň, pri obezite aj nízka strata hmotnosti pozitívne ovplyvňuje zdravie. Lieky na chudnutie však nenahrádzajú cvičenie, ani vám nedovoľujú jesť všetko, na čo si len spomeniete.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky diéty a výživa
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.