loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Zdravie a fitness » Zdravie » Je opaľovanie nebezpečné?

Je opaľovanie nebezpečné?

Je opaľovanie nebezpečné?
Je opaľovanie nebezpečné?

Je opaľovanie nebezpečné?
Je opaľovanie nebezpečné?

Mať do bronzova opálené telo je stále medzi mnohými z nás viac než IN. Alabastrovu pleť tak v letnom období vidno na uliciach málokedy. Vieme, že slnko v súčasnosti nie je najbezpečnejšie, ale vieme, čo presne nám od neho hrozí?

Naše telo do istej miery slnečné lúče potrebuje, a to hlavne kvôli vitamínu D, avšak pričasté opaľovanie má podľa dermatológov na vine až 80% vrások na našej pokožke! Prehnaným opaľovaním tiež môžete dosiahnuť nepekné pigmentové škvrny, ktoré vám z tela len tak ľahko nezmiznú.

Odstrašujúcim príkladom pre všetky opálenia chtivé slečny a dámy, sú Pamela Anderson alebo Lindsay Lohann, na ktorých vidno, aké spustošenie dokáže zanechať slnko na ľudskej tvári či tele.

Slnečné žiarenie

  • UVB žiarenie sa v 95% deje na povrchu pokožky a je zodpovedné za naše bolestivé spálenie, ktoré sa prejaví začervenaním, a tak vieme pokožku ošetriť a zakročiť.
  • UVA žiarenie je síce menej intenzívne než UVB, ale až v 80% preniká do hlbších štruktúr kože. Je zodpovedné za starnutie pokožky, a tiež za rakovinu kože. UVA je teda zákernejšie než UVB žiarenie, keďže nám žiadnym výrazným príznakom nenaznačí poškodenie pokožky.
Časti tela najcitlivejšie na slnko sú: čelo, nos, ramená, dekolt, stredná časť brucha

Citlivosť pokožky na slnko
  • závisí od veku, u žien sa znižuje po 50tom roku života
  • pred menštruáciou a počas prvých dní, sme na opálenie citlivejšie
  • je rôzna v závislosti od toho, medzi ktorý fototyp (vrodené vlastnosti pokožky reagovať na slnečné žiarenie) sa radíte
Z dermatologického hľadiska si tak nadmerným opaľovaním privediete nielen predčasné zostarnutie pokožky (v kombinácii s vetrom obzvlášť, ktorý pokožku aj vysúša), hrozí vám tiež rakovina kože.

Daň, ktorú zaplatíte za bronzový vzhľad svojho tela, môže byť omnoho vyššia než ste rátali, preto nepodceňujte silu slnečných lúčov. Pri opaľovaní nutne používajte krémy s ochrannými faktormi a priamemu vystavovaniu svojho tela slnku, sa vyhýbajte hlavne v čase medzi 11tou a 15tou hodinou, kedy je slnečné žiarenie najsilnejšie.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
zuzkaol27 júl, 2015 o 18:31
treba používať kvalitný opaľovací krém alebo sprej s vysokým UV faktorom a dobrým zložením :) odporúčam swiss sunprotect, je z lekárne nie je drahý ale zato veľmi dobrý :)
 
Ďalšie články z rubriky zdravie
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.