loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Dukanova diéta

Dukanova diétaDukanova diéta – Pozitíva, negatíva a typický deň
Dukanova diéta

Dukanova diéta
Dukanova diéta

Dukanova diéta

Francúzsky doktor Pierre Dukan vytvoril diétu, ktorá radikálne obmedzuje potraviny s vysokým obsahom cukru a preferuje bielkovinové potraviny. Pozitívnou stránkou je, že v neskoršej fáze povoľuje aj trochu zakázaného.

Dukanova diéta v praxi:


Dĺžka prvej fázy závisí od hmotnosti, ktorej sa chcete zbaviť: ak je to menej ako 5 kg, mala by trvať 2 dni, ak je to medzi 5 a 10 kg, 3 dni. Ak je váš úmysel schudnúť 20 kg, fáza trvá 5 dní a ak viac ako 20 kg, zotrvajte v nej aspoň 7 dní. Nikdy však neprekračujte 10 dní.
Máte povolené jesť iba čisté bielkoviny: chudé teľacie alebo hovädzie mäso, chudú hydinu a ryby. Mäso sa nesmie vyprážať, ale grilovať, variť na vode alebo piecť. Ak sa rozhodnete pre vajíčka, máte dve možnosti: ak jete iba vaječné bielka, môžete ich zjesť, koľko len chcete, ale ak sa rozhodnete pre mix bielkov a žĺtkov, sú obmedzené na 4 týždenne.
Veľmi dôležitý je pitný režim, treba piť aspoň 2 litre vody denne. Ak potrebujete v prvej fáze zotrvať viac ako 5 dní, kvôli nedostatku vitamínov budete musieť jesť multivitamínové tablety.

Druhá fáza má dve podfázy: už spomenutú čisto bielkovinovú a bielkovinovo-zeleninovú. Je treba ich striedať a v každej zotrvať 5 - 7 dní. V bielkovinovo-zeleninovej fáze sú povolené rajčiny, uhorka, reďkovka, špenát, brokolica, špargľa, pór, kapusta, huby, zeler, fenykel, baklažán, paprika, mrkva. Stále však nesmiete ryžu, zemiaky, kukuricu, strukoviny a avokádo. Zeleninu môžete miešať s bielkovinovými potravinami. Druhú fázu je potrebné ukončiť práve touto podfázou.

Fáza stabilizácie nastáva, akonáhle dosiahnete svoju želanú hmotnosť. Ak sa teraz vrátite k svojim pôvodným stravovacím návykom, kilogramy veľmi rýchlo nabehnú späť. Preto je táto fáza veľmi dôležitá. Jej dĺžka závisí od toho, o koľko kilogramov ste schudli. Za každý kilogram 10 dní, t.j., ak ste schudli 5 kilogramov, v tejto fáze musíte zotrvať 50 dní.
Do svojho menu môžete pridať jedno ovocie denne (okrem banánov, hrozna, čerešní a orieškov), dva krajce celozrnného chleba a 40 g syra denne. Týždenne si môžete dopriať dve jedlá obsahujúce škrob: cestoviny, kuskus, šošovicu, ryžu alebo zemiaky – maximálne však 200 gramov.
Každý týždeň máte dvakrát nárok na jedlo podľa želania, pričom tieto jedlá musia byť oddelené minimálne jedným dňom, v ktorom diétu dodržiavate.
Jeden deň do týždňa potrebujete absolvovať čisto bielkovinový deň, najlepšie je, ak si stanovíte vždy ten istý deň.
Záverečná fáza už povoľuje všetko, jedinou podmienkou je, že raz týždenne musíte dodržiavať čisto bielkovinový deň z prvej fázy.

Povolené:

chudé mäso, vajcia, nízkotučné mliečne výrobky, zelenina

Zakázané:
potraviny obsahujúce škrob, tučné mäso, olej, sladkosti

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
nasta19 jún, 2012 o 17:42
Ja tiez frcim na dukanovej diete a uspesne. Jedalnicek na dukanovu dietu mam z http://diety.naschudnutie.sk/dukanovadieta/jedalnicek
DenisQa30 marec, 2012 o 14:12
http://www.topdieta.sk/dukanova-dieta/
Winky11 január, 2012 o 15:24
Dobry den,

zaujimave citanie, super by bol aspon tyzdenny jedalnicek, poradi a pomoze niekto?

Dakujem a pekny den.

Winky
guginka24 máj, 2011 o 10:36
Baby, konečne je na Slovensku web stránka venovaná Dukanovej diéte. Choďte na www.dukanovadieta.com Je to super diéta, mám to odskúšané !
Čaute, Guginka.
vojcikova13 apríl, 2011 o 05:41
Páči sa mi to isto to vyskúšam, Delená strava mi vyhovuje. A už som aj schudla. Momentálne držím 40 dňový pôst. Nejem potraviny s vysokým glikemickým indexom. Dá sa to. Alena
 
Ďalšie články z rubriky diéty a výživa
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.