loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Recepty » Sprievodca » Panvica wok – v obchode aj na sporáku

Panvica wok – v obchode aj na sporáku

Panvica wok – v obchode aj na sporákuTip na recept z panvice wok
Panvica wok – v obchode aj na sporáku

Panvica wok – v obchode aj na sporáku
Panvica wok – v obchode aj na sporáku

Ako správne vybrať a používať panvicu wok?

V dnešnej dobe snáď ani niet gazdinky, ktorá by nezavadila aspoň jedným uchom o slovíčko - Wok - ktoré sa nám neodmysliteľne spája s čínskou kuchyňou. Ak si nie ste ale istá svojimi znalosťami z tejto oblasti, prečítajte si, čo wok naozaj je a prečo sa toto kuchynské náradie skutočne oplatí používať.

Čo je to ten wok?

Wok je druh panvice. Za jeho domovinu sa považuje Čína, avšak používa sa v mnohých ázijských krajinách. Wok je okrúhly, hlboký a má oválne dno. V obchodoch dostať ale aj verziu s plochým dnom, ktorý sa dá postaviť na sporák alebo horák.

História woku siaha až 2 tisíc rokov dozadu. Tradičné nádoby boli oveľa väčšie ako dnešné panvice a boli kované zo železa. Postavili sa na špeciálny stojan, pod ktorým horel oheň z dreva a obed alebo večera sa mohli pripravovať.

Dnešné woky sa dajú zakúpiť v praktickejších rozmeroch, zväčša s priemerom 30 a 40 cm. Kvalitnejšie panvice sú vyrobené z uhlíkovej ocele, lacnejšie a menej odolné z teflónu.

Ako wok používať?

Pomocou woku môžete potraviny vyprážať, dusiť, dokonca aj variť. Potrebné je len malé množstvo tuku. V prípade potreby sa dá použiť pokrievka, ktorá sa zvyčajne predáva priamo s panvicou. Na varenie na pare sa tradične používa aj bambusový košík.

Na dno ako prvé ukladajte to, čo sa smaží (varí, dusí) najdlhšie, napr. mäso. Potom ho môžete posunúť nabok, aby nevychladlo a pridať zeleninu. Na dno woku postupne pridávajte ďalšie suroviny a ostatné posúvajte na strany panvice.

Pamätajte ale na to, že pre ideálnu prípravu, musia byť všetky suroviny nakrájané najlepšie na menšie kúsky.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.