loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Recepty » Sprievodca » Biopotraviny

Biopotraviny

BiopotravinyČím sa vyznačujú biopotraviny
Biopotraviny

Potraviny BIO
Potraviny BIO

Biopotraviny - potraviny bez pesticídov, umelých hnojív a OGM.

Čo je biopotravina?


Biopotravina je poľnohospodársky produkt vyprodukovaný na biofarme. Minimálne 95 % použitých surovín musí mať svoj pôvod v ekologickom poľnohospodárstve. Biofarmy sú špeciálne farmy, ktoré na svoje poľnohospodárske produkty nepožívajú pesticídy a pri chove zvierat nepoužívajú chemikálie alebo potraviny, ktoré pesticídy obsahujú.
Okrem pesticídov, herbicídov, chemických prípravkov alebo umelých hnojív tiež neobsahujú  chemické prvky, ktoré zvýrazňujú farbu potraviny alebo jej chuť, napríklad glutaman alebo niektoré E-čka. Stále však existuje 46 prídavných látok, ktoré sú povolené pri spracovaní biopotravín.

Nedá sa ale povedať, že to, čo si dopestujete doma bez chemikálií, sú biopotraviny. Podľa definície musia byť od certifikovanej ekofarmy, ktorá spĺňa prísne podmienky a pravidelné kontroly. Pôda, na ktorej sa poľnohospodárske produkty pestujú, musí byť minimálne 2 roky bez akýchkoľvek chemických zásahov. Zvieratá musia byť chované vonku, kŕmené prirodzenými krmivami a bez hormonálnych doplnkov. Na Slovensku majú všetky certifikované výrobky na obale znak zelenej slzy s nápisom EKO poľnohospodárstvo.
Nedá sa ale tiež povedať, že biopotraviny neobsahujú žiadne chemické látky. Biofarmy sa nedokážu vyhnúť kyslým dažďom, ani výparom z fabrík alebo výfukovým plynom z áut. Hodnoty chemikálií v nich sú však omnoho nižšie ako pri klasických potravinách.

Pozitíva biopotravín:

  • Ovocie, ktoré nenesie označenie BIO, môže obsahovať až 20 druhov pesticídov.
  • Biopotraviny obsahujú spravidla viac vitamínov, minerálov, vlákniny a udržiavajú si svoju nutričnú hodnotu oveľa dlhšie.
  • Pri pestovaní biopotravín sa nepoužívajú chemikálie. Ak sú klasické potraviny postrekované, chemikálie sa sčasti dostanú aj do vášho tela. Pri biopotravinách znižujete toto riziko na minimum.
  • Biopotraviny sú pestované v súlade so životným prostredím, ich produkcia neznečisťuje vodu ani pôdu.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.