loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Získajte hodinu denne

Získajte hodinu denne

Získajte hodinu denne
Získajte hodinu denne

Získajte hodinu denne
Získajte hodinu denne

Často sa pýtate, prečo deň nemôže mať 25 hodín? Ak vám naozaj chýba len tá hodina – nie je to až také hrozné. Dá sa to dobehnúť.

Majte čas na seba

  • Otázka: na čo tú extra hodinu potrebujete? Chcete si pozrieť dobrý film? Stráviť viac času s kamarátmi? Ísť do fitka? Dokončiť začatú robotu? Hodinu, ktorú si nejakým spôsobom získate, by ste mali venovať sebe, nie splneniu ďalšieho bodu na dlhom zozname. Ak si nenaplánujete niečo pekné, hodinu zase „prehnijete“ a skončí to len ďalším ľutovaním, že nič nestíhate.
Píšte si zoznam, ktorý je možné dodržať
  • Ak zoznam obsahuje veľa nesplniteľných úloh, len ťažko ho dodržíte. Ak je na ňom dôležitá a časovo náročná úloha, skúste ju rozdeliť na niekoľko menších. Chcete schudnúť? Nezačnite okamžite s tým, že do mesiaca sa zbavíte piatich kilogramov. Prípadne, že do dvoch mesiacov si nájdete nové zamestnanie. Začnite v menšom: najprv si zadajte čiastkovú úlohu, napríklad, že dvakrát týždenne pôjdete do fitka, prípadne rozpošlete svoj životopis desiatim firmám. Až keď splníte tieto ciele, vrhnite sa na ďalšie.
Priority, priority, priority
  • Zoznam rozdeľte na štyri kolonky. Prvé dve nazvite "súrne" a "môžu počkať", ďalšie dve "dôležité" a "nie až tak dôležité". Každý bod na zozname teraz zaraďte do správnej kolónky. Dôležité a súrne veci riešte okamžite, na nie dôležité a tie, ktoré môžu počkať, si teraz len pripravte plán. Naučte sa úlohy odmietať, email vypínať a obmedzte aj interenet: sú to najčastejšie rozptylovače.
Naučte sa prehrávať
  • Obavy zaberajú príliš veľa času. Najmä obavy z toho, že nám niečo nevyjde, prípadne, ak robíme niečo, čo nás nebaví a spravíme to dobre, že nám tá úloha pripadne. Do nepríjemnej práce sa pustite, spravte ju, ako najlepšie viete, ale nabudúce sa naučte povedať nie. Obavám z neúspechu sa môžete vyhnúť, ak si uvedomíte tie najhoršie dôsledky, ktoré neúspech môže mať. Sú naozaj až také zlé?
Zistite si, nad čím trávite najviac času
  • Sadnite si nad svoj diár a určite si, koľko času trávite nad jednotlivými úlohami. Pozrite sa naň kritickým okom a zhodnoťte, ktoré úlohy sú najväčším zabijakom času. Koľko času trávite na Facebooku alebo chatoch? Úlohy, ktoré riešiť musíte a zaberajú najviac času, robte v najviac produktívnom období. Stanovte si, kedy sa budete venovať tým, ktoré stále ignorujete.
Vážte si svoj voľný čas
  • Odborníci hovoria, že nájdenie si času je vlastne len správne delegovanie dôležitých vecí. Až keď si uvedomíte, že neexistuje čas na všetko, až vtedy si budete vedieť stanoviť čas aj na odpočinok. Naozaj musíte mať každý deň vyleštený dom, ale nemáte čas na partnera? Naozaj musíte denne variť alebo je lepšie obetovať pár eur a raz za čas si vyjsť do reštaurácie? Voľný čas je otázkou priorít.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.