loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Základy neverbálnej komunikácie

Základy neverbálnej komunikácie

Základy neverbálnej komunikácieReč tela
Základy neverbálnej komunikácie

Základy neverbálnej komunikácie
Základy neverbálnej komunikácie

Určite sa vám už v živote stalo, že ste si uvedomili, že nie je dôležité, čo hovoríte, ale spôsob, akým to poviete. Preto niektorí ľudia pôsobia presvedčivejšie než iní, napriek tomu, že vyslovujú presne tie isté slová.

Výskumy v oblasti komunikácie ukazujú, že v oblasti medziľudskej komunikácie je 55 % informácií odovzdávaných telom (neverbálny prvok – gestá a mimika), 38 % paraverbálnymi prvkami (tón, tempo a hlasitosť) a len 7 % je odovzdávaných prostredníctvom slov (samotný verbálny prvok).

Možno sa vám to na prvý pohľad zdá desivé. Ako by ste mali svoje myšlienky a pocity napísane priamo na čele, vyryté do gest a mimiky, podporené postojom tela. Ale nie je dôvod sa obávať.

Dobrá správa je, že môžeme tieto veci využiť v náš prospech. Na jednej strane môžeme lepšie kontrolovať jazyk tela a tón, aby sme oznámili presne to, čo chceme. Na druhej strane, keď venujeme telesnému jazyku druhých ľudí viac pozornosti a pokúsime sa ho rozširovať, môžeme ich tak lepšie spoznať a komunikovať s nimi efektívnejšie.

Skôr ako prejdeme k ďalším informáciám, musíme si povedať o niektorých zásadách spojených s dešifrovaním neverbálneho a paraverbálneho správania sa.

Musíme brať do úvahy danú komunikačnú situáciu ako celok. Človek môže mať ruky založené na hrudi nielen preto, že sa chce pred svojím protivníkom brániť, ale napríklad preto, že sa bráni pred chladom. Navyše, ruka pri oku môže znamenať, že ťa svrbí oko, a nie, že sa chystáš klamať.

Nemyslite si, že reč tela nie je možné ovládať. Je možné naučiť sa ju ovládať a zmeniť, čo sa môže spätne prejaviť aj na duševnom rozpoložení človeka.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.