loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Práca » Umenie rečnenia na verejnosti

Umenie rečnenia na verejnosti

Umenie rečnenia na verejnostiV deň prejavu
Umenie rečnenia na verejnosti

Umenie rečnenia na verejnosti
Umenie rečnenia na verejnosti

Prezentácia projektu kolegom, prejav na svadbe alebo diskusia so známymi…  Musíte občas hovoriť pred skupinou ľudí? Kto by nemal trému? Aj tí najlepší rečníci bývajú pred prejavom nervózni. My vám však pomôžeme a dáme vám niekoľko rád. Keď ich dodržíte, môžu vám pomôcť zlepšiť techniku rečnenia na verejnosti.

Pripravte si poznámky vopred

Len veľmi málo ľudí dokáže úspešne improvizovať. Vaše obavy je možné rozptýliť pomocou poznámok, ktoré si zapíšete na jeden papier alebo na niekoľko menších lístočkov veľkosti vizitky. Pripomenú vám myšlienky, ktoré ste chceli rozobrať, a vyhnete sa tak nepríjemným okamihom. Napr. keď si nemôžete spomenúť, čo ste ešte chceli povedať, alebo keď vás niekto preruší a vy zabudnete, kde ste skončili. Zoraďte si poznámky v poradí, v akom ich chcete prezentovať.

Požiadajte svojich blízkych o pomoc

Požiadajte o pomoc svoje deti, partnera alebo priateľov. Môžu vám poradiť s vaším prejavom, povedať vám, na čo by ste si mali dávať pozor (hovoríte príliš rýchlo, príliš potichu, nemáte dosť silný hlas atď.) a opraviť vás.

Môžete sa tiež skúsiť postaviť pred zrkadlo, keď nebude nikto doma, a hovoriť nahlas. To je najlepšia príprava na rečnenie na verejnosti.

Nielen zrkadlo, ale aj nahrávanie na kameru vám môžu pomôcť s vašimi nedostatkami. Natočte sa a potom sledujte svoje gestá, výraz tváre, tón hlasu a držanie tela.  Nezabudnite na to, že neverbálna komunikácia prezrádza omnoho viac ako slová, takže si dávajte pozor na to, aké signály vysiela vaše telo. Nechcete predsa, aby ste neboli pochopená. Vaším cieľom je, aby poslucháči porozumeli tomu, čo im chcete povedať.

Uvoľnite sa

Kvalitný odpočinok vám pomôže zachovať pokojnú hlavu. Môžete si dať relaxačný čaj alebo si doprajte relaxačný kúpeľ a zostávajúci čas pred vystúpením strávte nejakou príjemnou činnosťou.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky práca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.