loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Top 10 ľudských fóbií

Top 10 ľudských fóbií

Top 10 ľudských fóbiíĽudský strach z tmy, výšok aj búrkyNajčastejšie fóbie
Najčastejšie fóbie

Najčastejšie fóbie
Najčastejšie fóbie

4. Strach z druhých ľudí

  • Strach z druhých ľudí sa prejavuje úzkosťou u ľudí, ktorí hovoria na verejnosti. Potenie, červenanie a hrča v hrdle sú známky fóbie, ktorú podľa amerického Národného inštitútu pre duševné zdravie pociťuje 15 miliónov dospelých Američanov. Iné podoby tejto fóbie sa prejavujú v neschopnosti jesť alebo piť v prítomnosti ďalších osôb s výnimkou členov rodiny. Bázeň tohto typu sa začína prejavovať vo veku okolo trinástky.
3. Agorafóbia
  • Agorafóbia sa až donedávna definovala ako strach z otvorených priestranstiev. V súčasnosti zahŕňa viac charakteristík, ako je: strach vojsť do obchodu, strach z davu a verejných miest alebo strach cestovať sám vlakom, autobusom či lietadlom. Rovnako zahŕňa úzkosť spojenú s neschopnosťou dostať sa rýchlo na miesto, kde sa cítime v bezpečí. Všeobecným rysom agorafóbie sú záchvaty paniky. Záchvat paniky je nečakaný prejav veľkého strachu a úzkosti. Prichádza nepredvídateľne, a preto sa pacienti obávajú, aby sa nedostavil vo chvíli, keď sú na nejakom verejnom priestranstve. Chorý sa tak začína vyhýbať každej situácii, v ktorej by sa mohol záchvat paniky dostaviť.
2. Arachnofóbia
  • Pôvodcovia ďalších, veľmi rozšírených fóbií sú pavúkovce (Arachnoidea). Je dokázané, že ženy majú štyrikrát väčší strach z pavúkov ako muži. Štúdia Davida Rakisona z Carnegie Mellon University v Pittsburgu vydaná v Evolution and Human Behavior tvrdí, že dievčatá prejavujú úzkosť už pri pohľade na obrázok s pavúkmi, zatiaľ čo chlapci podobnými stavmi netrpia.
1.Strach z hadov
  • Prvé miesto medzi najčastejšie rozšírenými fóbiami zastáva strach z hadov, ktorý je spoločný pri mužoch, ženách, dospelých aj deťoch. Schopnosť okamžite zaznamenať prítomnosť hada, tvrdia experti, vraj pomohla našim predkom prežiť v divočine. Podľa uverejnených štúdií obraz hada ľudia bleskurýchle zaznamenajú medzi stovkami iných zobrazení.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.