loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Top 10 ľudských fóbií

Top 10 ľudských fóbií

Top 10 ľudských fóbiíĽudský strach z tmy, výšok aj búrkyNajčastejšie fóbie
Top 10 ľudských fóbií

Top 10 ľudských fóbií
Top 10 ľudských fóbií

Jedinými (po)citmi, ktorými sa v živote riadime, sú strach a láska. Všetko ostatné s týmito základnými pocitmi súvisí. Čo svet svetom stojí, ľudia trpia rôznym strachom a fóbiami, a to bez toho, aby boli všetky opodstatnené. Portál LiveScience vydal súpis 10 najbežnejších fóbií. Medzi najrozšírenejšie fóbie patrí strach z hadov, pavúkov, uzavretého priestoru, výšok, z iných ľudí, z tmy, z meteorologických úkazov, z lietania, zo psov a zubárov.

10. Zubár

  • Málokto sa raduje, keď má ísť k zubárovi. Skoro 20 % ľudí zo strachu odmieta navštíviť zubného lekára. Väčšina tých, ktorí touto fóbiou trpia, zájdu k zubárovi až vo chvíli, keď ich trápia veľké bolesti. Dôvody, vedúce k tejto fóbii, môžu byť rôzne – dramatická príhoda v minulosti, strach z injekcií či pocit bezradnosti.
9. Psi
  • Počínajúc pekinským palácovým a nemeckou dogou končiac, najlepší priateľ človeka dokáže strašne vydesiť osobu trpiacu kynofóbiou (chorobným strachom zo psov). U niektorých osôb sa táto fóbia môže rozvinúť po tom, čo ich nejaký pes pohrýzol alebo boli svedkom napadnutia inej osoby. Podľa profesora Brada Schmidta z univerzity v Ohiu sa však niektorí ľudia boja psov len preto, že psi niekedy hryzú.
8. Strach z lietania
  • So strachom z lietania sa stretávame často. Prejavy strachu z lietania sú rôzne – od ľahkej úzkosti až po krajné prejavy strachu, tzv. aerofóbia, ktorá človeka núti zvoliť si len pozemné spôsoby dopravy. Títo ľudia sa podľa profesorky psychiatrie a riaditeľky programu Trauma and Anxiety Recovery na Emory University School of Medicine Barbary Rothbaum delí na dve skupiny. Do prvej patria tí, ktorí majú strach z leteckých nešťastí, do druhej potom tí, ktorí trpia klaustrofóbiou a vystavujú sa nebezpečenstvu, že ich v lietadle zachváti panika. Strach jedincov, ktorí sa obávajú, že zomrú pri leteckom nešťastí, je väčší, ako v prípade nehôd iných dopravných prostriedkov. Pri tomto type fóbie odborníci odporúčajú liečbu pomocou virtuálnej reality a niektorých foriem kognitívno-behaviorálnej terapie.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.