loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Strach z pavúkov a hadov

Strach z pavúkov a hadov

Strach z pavúkov a hadovAko žiť s fóbiou?
Strach z pavúkov a hadov

Pomóc, pavúk!
Pomóc, pavúk!

Ľudia s fóbiami sa často stretávajú s posmechom okolia. Vyzerá to divne a nepochopiteľne, mať iracionálny strach z predmetov, zo zvierat, situácií či dokonca abstraktných pojmov. Tieto fóbie sú však skutočné a ľuďom, ktorí nimi trpia dokážu život naozaj skomplikovať. Aby sme si s nimi dokázali poradiť, vyžaduje si to často terapiu.

Čo je to fóbia?

Je prirodzené, že sa začnete báť, keď vás chce niekto prepadnúť, alebo sa na vás rúti auto a očividne sa nechystá zabrzdiť. Takýto strach je obrannou reakciou organizmu, nabáda človeka, aby niečo spravil a nenechal si ublížiť.
Fóbia je, naopak, úporný a iracionálny pocit strachu z niečoho. Napríklad ľudia, ktorí majú panický strach z výšok, čiže trpia akrofóbiou, pociťujú paralyzujúci strach, akonáhle sa ocitnú niekde vysoko a musia sa pozrieť dolu. Preto sa vyhýbajú všetkým situáciám, kde by sa s tým stretli  – nechodia do hôr, nevyjdú na rebrík a za nič na svete ich nenahovoríte na výlet do lanového parku.

Strach z pavúkov a hadov

Strach zo zvierat (zoofóbia) zahŕňa približne 5 až 15 % všetkých známych fóbií. Ženy trpia zoofóbiou častejšie než muži a medzi najzastúpenejšie typy patrí strach z hadov (ofidiofóbia) a strach z pavúkov (arachnofóbia). Osoby trpiace niektorou zo spomínaných fóbií sa týchto stvorení boja, a nezáleží na tom, či sú malé alebo veľké, jedovaté, milé, agresívne, či slizké. Samotný pohľad na pavúka vyvoláva obrovský strach, a to aj keď je pavúk malý a neškodný. Podobne aj v prípade hada  – aj keď sú zatvorené v teráriu, nehryzú, ani nedusia  – takisto vyvolávajú veľký strach.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
jaros14 február, 2011 o 11:26
Dobry den, mate kontakt na specialistov v sr alebo cz, ktori sa zaoberaju ofidofobiou? Vdaka
jaros14 február, 2011 o 11:17
Dobry den, nemate kontakt na specialistov v sk alebo cz, ktory sa zaoberaju ofidiofobiou? Vdaka
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.