loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Shopoholizmus – dá sa liečiť?

Shopoholizmus – dá sa liečiť?

Shopoholizmus – dá sa liečiť?Shopping pod kontrolou
Shopoholizmus – dá sa liečiť?

Shopoholizmus - dá sa liečiť?
Shopoholizmus - dá sa liečiť?

Shopoholizmus – dá sa liečiť?

Srdce sa vám rozbúcha pri pohľade na nové topánky alebo nápis výpredaj? Keď plánujete víkendový relax, ako prvé vám okamžite napadne: deň v nákupnom centre? Vaša skriňa praská vo švíkoch a vy naďalej tvrdíte, že si nemáte čo obliecť? Na vašom výpise z účtu sú čoraz vyššie sumy v mínuse? Nakupujete, nakupujete... a stále nie ste spokojná.

Diagnóza je jasná: shopoholizmus.

Závislosť

Kedy máme do činenia so shopoholizmom, čiže nekontrolovateľným nakupovaním, a kedy je to ešte stále len nakupovanie pre radosť?

Psychológovia shopoholizmus opisujú ako závislosť bez narkotík, čiže druh patológie. Jedná sa o obsedantné nakupovanie nepotrebných vecí, často prekračujúc finančné možnosti kupujúceho.

Pre závislé osoby je nakupovanie istou formou potešenia. Časté a nekontrolovateľné nákupy majú kompenzovať problémy vo vzťahu, komplexy, stres. Ale radosť to prináša len na chvíľu, pretože po eufórii z nákupu prichádza pocit rozčarovania alebo výčitiek svedomia spojených s ďalšími nerozvážnymi výdavkami.

Nutkavé nakupovanie môže byť príznakom skrytej depresie.

Následky

Zdanlivo neškodné nakupovanie môže mať veľmi nepríjemné dôsledky:

  • zadĺženie, prekročenie debetu alebo limitu na kreditnej karte, finančný krach
  • psychologické následky: pocity viny, izolácia, depresia
Čo podporuje rozvoj shopoholizmu?

Konzumná spoločnosť

Každý deň nás bombardujú reklamy z rádia, televízie, tlače, internetu a všetky hovoria to isté: Musíš to mať! Eventuálne: mala by si to mať, tvoj život bude jednoduchší. Alebo: zaslúžiš si to... Akcie, zľavy a výnimočné príležitosti lákajú na každom kroku.

Internetové obchody

Prežívajú ozajstný rozmach. Nemusíte dokonca ani vystrčiť päty z domu, ani vytiahnuť peňaženku, aby ste uspokojili svoju túžbu po nakupovaní. Stačí vám počítač a platobná karta.

Rozlúčka s peniazmi

Kreditné a debetné karty a on-line bankové prevody nahradili v našej peňaženke tradičné bankovky a mince. Zavedenie bezhotovostného platobného styku uľahčuje bezstarostné míňanie peňazí.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.