loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Rodinná terapia

Rodinná terapia

Rodinná terapiaKedy je potrebná rodinná terapia?
Kedy je potrebná rodinná terapia?

Kedy ísť na terapiu?
Kedy ísť na terapiu?


Čo je rodinná terapia?

Každý z nás funguje v základnej zložke spoločnosti, ktorou je rodina, pričom v nej zohráva svoju úlohu a s ostatnými členmi rodiny si vytvára vzťahy. Základom rodiny sú silné väzby. Preto keď má jeden člen rodiny problém, má to vplyv na celý systém. Ak rodinný systém nefunguje tak, ako by mal, odzrkadlí sa to na psychickom zdraví každého člena rodiny. Preto sa niekedy odporúča, aby sa terapie zúčastnila celá rodina, a niekedy dokonca aj príbuzní, alebo osoby blízke rodine. Takýto typ terapie sa nazýva rodinnou terapiou.

Ako prebieha rodinná terapia?

Terapie sa zúčastňuje rodina a dvaja alebo traja terapeuti. Stáva sa tiež, že sa jej zúčastní aj tzv. „reflexný tím", ktorý sa skladá z niekoľkých terapeutov. Títo terapiu priamo nevedú, ich úlohou je pozorovať správanie účastníkov. Ich postrehy a pripomienky sú veľmi cenné, pretože ako pozorovatelia si môžu všimnúť viac než osoby, ktoré sa terapie priamo zúčastňujú. Delia sa o svoje postrehy a úvahy, a to má vplyv na účinnosť terapie.

Ako to funguje?

V prípade rodinnej terapie je pacientom celá rodina. Cieľom je zmena vzťahov a fungovania rodiny, a nie zameriavanie sa na jednotlivé osoby. Terapeut navyše pomáha každému členovi rodiny všimnúť si nesprávne fungovanie rodinného systému a pochopiť, ako sa ho týka. Veľká dôležitosť sa kladie na situačné problémy.

Kedy je potrebná rodinná terapia?

  • Keď sú vzťahy medzi rodičmi a dieťaťom čoraz horšie, alebo rodičia cítia, že s dieťaťom strácajú kontakt.
  • Keď sa dieťa začína správať čudne, inak ako zvyčajne,  rodičia nepoznajú príčinu takého správania, v dôsledku čoho majú problémy s výchovou.
  • Keď rodina prežíva veľmi ťažkú životnú situáciu, napr. smrť jedného jej člena, rozvod, chorobu, stratu práce.
  • Keď problémy jedného člena rodiny majú vplyv na celkové vzťahy v rodine a na kontakt s ostatnými. Napríklad keď jedna osoba „prenesie" domov pracovné problémy, ktoré vytvárajú doma napätie alebo skľúčenosť. Členovia rodiny vtedy spolu komunikujú málo, zle alebo vôbec.
  • Keď situácia doma zle vplýva na jedného člena rodiny a on má preto psychické problémy. Napríklad rozvod rodičov alebo finančné problémy spôsobujú, že dieťa sa začne izolovať, stráca kontakt s rodičmi a rovesníkmi, nehovorí o tom, čo prežíva.
  • Keď vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny nie sú uspokojivé. Rodina má problém komunikovať medzi sebou, rozhodnúť o niečom, počúvať jeden druhého.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
Katik08 november, 2013 o 11:06
:)
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.