loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Psychológia farieb

Psychológia farieb

Psychológia fariebVyužitie farieb
Psychológia farieb

Psychológia farieb
Psychológia farieb

Z fyzikálneho hľadiska neexistujú farby tak, ako ich vnímame my, existujú len svetelné vlny rôznych dĺžok. Ak sa pozeráme na nejaký predmet, vidíme svetlo, ktoré sa od neho odráža. Ľudské oko má schopnosť rozlišovať medzi stovkami takýchto vĺn v závislosti od sietnice. Táto schopnosť nám umožňuje vidieť svet farebný.

Psychologické pôsobenie farieb

  • Vnímanie farieb nie je naša jediná psychologická reakcia na vlnové dĺžky. Vedecké štúdie ukázali, že červené žiarenie prispieva oveľa viac k utíšeniu epilepsie ako modré svetlo. Okrem toho krvný tlak, dýchanie, počet úderov srdca, to všetko sa pod vplyvom červenej farby zrýchľuje a spomaľuje, keď prechádza do bielej a modrej.
  • Majú farby skutočne priamy vplyv na naše pocity a správanie? Odpoveď znie: áno. Nemožno však povedať, že by určitá farba mala trvalo rovnaký účinok na všetky subjekty, na ktoré pôsobí. Naše reakcie sú ovplyvňované zmesou biologických, psychologických, sociálnych a kultúrnych faktorov.
  • Niektoré reakcie sú univerzálne, ako sú reakcie na teplé a studené farby. Teplé farby, ako je červená, oranžová, žltá, svetlozelená, vyvolávajú pocit tepla, pohody a zrozumiteľnosti. Tieto farby sú spojené s pozitívnymi emóciami a so šťastím. Studené farby, ako je fialová, modrá, blankytne modrá, tmavozelená, vzbudzujú celú škálu pocitov prechádzajúcich od duševného pokoja po smútok, od pokory až po panovačnosť.
  • Farby mávajú rôzny význam podľa jednotlivých kultúr. Napríklad pre nás biela symbolizuje svadbu, zatiaľ čo pre Číňanov je to farba, ktorá sa nosí na pohreboch. Červená sa u nás spája so šťastím a u Číňanov so zúrivosťou. Veľmi rozšírená je predstava, že modrá je pre chlapčekov a ružová je vhodnejšia pre dievčatká.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.