loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Prečo klameme?

Prečo klameme?

Prečo klameme?Strach z pravdyPre dobro veci či chamtivosť?
Prečo klameme?

Prečo klameme?
Prečo klameme?

Pravdepodobne sa už každej z nás niekedy stalo, že klamala. Možno to bolo len drobné vynechanie niekoľkých faktov a možno celkom závažný podvod. Alebo ste niekedy možno klamali pre dobro veci, lebo ste si mysleli, že to bude pre všetkých lepšie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo nás núti klamať seba alebo iných?
 
Strach

  • Jednou z najčastejších príčin klamstva je strach. Bojíme sa, čo sa môže stať, ak povieme pravdu. Niekedy sa bojíme aj samotnej pravdy a nechceme si ju priznať ani samé pred sebou. Príčin takýchto obáv môže byť niekoľko a týkajú sa rôznych oblastí života. Keď klameme, zvyčajne sa obávame:
  • Odmietnutia. Zdá sa nám, že to, čo chceme povedať, môže byť druhými ľuďmi prijaté negatívne a že nám nebudú rozumieť. Tento typ klamstva môže byť spôsobený nízkym sebavedomím alebo veľkou potrebou byť akceptovaný. Osoba, ktorá klame z tohto dôvodu, sa vzdáva vlastného názoru, len aby nenarazila na nepochopenie.
  • Výsmechu. To, čo chceme povedať, je medzi tými, s ktorými sa zhovárame, nepopulárne, a tak sa obávame, že nás vysmejú. Osoba, ktorá klame, sa bojí, že ju budú považovať za hlúpu alebo smiešnu, nedokáže si stáť za svojím presvedčením. Je to takisto spôsobené nízkym sebavedomím.
  • Konfliktu. Niekedy môže povedanie niečoho viesť ku konfliktu alebo dokonca k hádke s druhou osobou. Ten, kto sa chce za každú cenu vyhnúť takejto konfrontácii, uprednostní radšej klamstvo pred pravdou.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.