loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Neviete sa zmestiť do svojho rodinného rozpočtu?

Neviete sa zmestiť do svojho rodinného rozpočtu?

Neviete sa zmestiť do svojho rodinného rozpočtu?
Neviete sa zmestiť do svojho rodinného rozpočtu?

Neviete sa zmestiť do svojho rodinného rozpočtu?
Neviete sa zmestiť do svojho rodinného rozpočtu?

Ak sa naučíte zmieriť so svojím rodinným rozpočtom, budete spokojnejšie. Pomôže vám, ak si uvedomíte, že:

  • 1. Máte dosť. Hoci sú na svete ľudia, ktorí zarábajú viac, je veľa aj tých, ktorí zarábajú menej.
  • 2. Ak chcete viac, musíte nájsť spôsob, ako si tieto peniaze zarobiť.
  • 3. Je vaším rozhodnutím, ako ste peniaze zarobili a rovnako je vaším rozhodnutím, ako peniaze miniete.
Keďže väčšina platu ide na bývanie, stravu, cestovanie a deti, na menšie potešenia už nemusí ostať. Povedzme, že máte rada knihy. Vždy, keď prechádzate okolo kníhkupectva, si poviete, že by ste si aj nejakú kúpili, ale odoláte. A potom, aby ste si to všetko vynahradili, miniete 5-krát viac na novom svetri, ktorý vám v podstate ani netreba. Je preto dôležité, aby ste si uvedomili, že máte možnosť sa rozhodnúť, do čoho svoje peniaze dáte.

Prejdite si svoje životné náklady
  • Priemerný človek minie polovicu svojho príjmu na bývanie a na stravu. Ak si byt prenajímate, bude to ešte viac.
  • Skúste nájsť spôsob, ako tento podiel znížiť: zmenou poskytovateľa hypotéky, splatením časti hypotéky úsporami, ktoré vám teraz nebudú chýbať – ušetríte peniaze na úrokoch z úveru, ktoré vám každý mesiac v banke naskakujú.
Upravte si život tak, aby vás viac „bavil“
  • Ak by ste mali všetky peniaze sveta, čo by ste spravili? Už nikdy nežehlila? Viac cestovala? Áno, na to, aby ste mohli tieto činnosti (ne)vykonávať, potrebujete peniaze. Tie sa ale často dajú ušetriť inde. Naozaj potrebujete bývať v drahšej štvrti? Naozaj potrebujete auto? Naozaj potrebujete nový kabát, čižmy alebo lodičky? Uberte na veciach, ktoré vám k životu až tak netreba a ušetrené peniaze radšej investujte do niečoho, čo vám prinesie viac radosti. Na to, aby ste mohli každoročne na dovolenku v skutočnosti nepotrebujete zarábať extra 50 euro mesačne. Môžete ich ušetriť tak, že namiesto auta začnete do práce chodiť autobusom alebo zrušíte členské do fitka, ktoré aj tak nevyužívate.
Neporovnávajte
  • Je prirodzené, že „zabolí“, keď sa kamoška začne chváliť svojou dovolenkou v Karibiku alebo novou kabelkou od Vuittona. Samozrejme, že sa budete radšej porovnávať s ňou s pocitom, že máte menej ako ona, ako s faktom, že stále, existujú ľudia, ktorí nemajú ani to, čo máte vy. Skúste to inak. Kupujte veci, ktoré sa nedajú až tak ľahko porovnávať. Naozaj musí byť obed v reštaurácii lepší ako váš rodinný výlet do lesa?
Nezabúdajte na maličkosti
  • Americké prieskumy hovoria, že prvá vec, ktorej sa človek vzdá, keď potrebuje šetriť, je ranná káva, ktorú si kupuje v kaviarni. Áno, je pravda, že nie je lacná, ale treba sa zamyslieť nad dôsledkom. Ak ste kávičkárka, bez kávy budete prežívať len ťažko, ak si ju uvaríte v práci, nebude chutiť ako tá z obchodu a vaša nálada bude tak zlá, že to s vami bude na nevydržanie. Bude teda lepšie, ak si kávu dožičíte a skúsite šetriť inde.
  • Na druhej strane, zamyslite sa, či naozaj potrebujete presne to, čo máte v najväčšom požieračovi výdavkov – hypotéke. Nie, nemáte žiť na ulici, ale zvážiť, či hypotéka, ktorú máte, nie je na vás príliš vysoká? Naozaj potrebujete 4-izbový dom, ktorý požiera nielen vysokú hypotéku, ale aj vysoké účty za elektrinu, vodu a plyn?

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.