loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Manipulácia

Manipulácia

ManipuláciaAko ovplyvňujeme ostatných?
Ako ovplyvňujeme ostatných?

Ako ovplyvňujeme ostatných?
Ako ovplyvňujeme ostatných?

Čo môžete robiť, keď cítite, že s vami niekto manipuluje?

Najskôr si musíte tento problém uvedomiť a pokúsiť sa nebyť na tom druhom tak závislý. Pokúste sa vymyslieť, ako to urobiť, aby ste konali sami za seba, a stanovte si, čo je pre vás naozaj dôležité. Pokúste sa znovu získať dôveru vo vlastné sily.

Čo by ste mali robiť, pokiaľ ste vy ten, čo manipuluje?

Najčastejšie spôsoby, ako sa snažíme ovplyvňovať ostatných, sú nasledujúce:

  • pomocou rozumných argumentov vysvetľujeme potrebu zmeny;
  • bez obalu po niekom žiadame, aby sa zmenil, niečo mu neustále pripomíname a požadujeme, aby to urobil čo najrýchlejšie;
  • dožadujeme sa u ostatných podporu pre naše návrhy;
  • ideme aj cez mŕtvoly, aby sme získali podporu od človeka s väčšími právomocami;
  • vyjednávame tak, aby sme dostali aspoň časť z toho, čo chceme.
Zvolená metóda vždy závisí na type osobnosti:„Diktátori” budú suroví a agresívni, neznesú odmietnutie (a pokiaľ je to potrebné, uchýlia sa aj k vyhrážkam). Rozumné typy budú manipulovať cez fakty a argumenty, budú starostlivo plánovať a robiť kompromisy. Tí, ktorí sa chcú všetkým zapáčiť, sa budú snažiť ovplyvniť ostatných diplomaticky a budú využívať osobného kúzlo a lichôtky. Posledná kategória sú pasívne osoby, ktoré sa snažia nevstupovať do žiadneho sporu.

Hodnotenie na pracovisku veľmi závisí na našich sociálnych schopnostiach a na spôsobe, ako spolupracujeme s ostatnými. Agresívne a surové osoby sú obyčajne vnímané negatívne, hoci je známe, že svet obchodu je postavený na súťaživosti. Najlepšie sú prijímaní racionálni jedinci (obzvlášť pokiaľ sa jedná o mužov) alebo príjemní a pasívni jedinci (v tomto prípade sa jedná skôr o ženy).

V živote aj v zamestnaní je však dôležité nie len získať to, čo si želáte, ale aj spôsob, akým to dosiahnete. Preto sa snažte – bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena – naučiť racionálne techniky presadzovania sa. Vyjednávanie a presvedčovanie môže často omnoho efektívnejšie viesť k získaniu súhlasu druhej strany a pritom nie ste nútení neustále sa presadzovať a bojovať.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.