loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Manipulácia

Manipulácia

ManipuláciaAko ovplyvňujeme ostatných?
Manipulácia

Manipulácia
Manipulácia

Medziľudské vzťahy, ako všetci vieme z vlastnej skúsenosti, môžu byť veľmi zložité. Málokedy sa stáva, že dvaja ľudia chcú v rovnakú chvíľu to isté. Z toho sa rodia spory a snaha ovplyvniť toho druhého, aby urobil to, čo chcete vy.

Často je tento konflikt skrytý alebo si ho príslušné osoby ani neuvedomujú. Najlepším prístupom v danej situácii je racionalita - hľadanie kompromisu a snaha nájsť riešenie vyhovujúce obom stranám.

Obyčajne to tak však nebýva. Želáme si, aby naši blízki videli svet tak, ako ho vidíme my. Preto sa s nimi snažíme manipulovať a kontrolovať ich. Shostrom opísal nasledujúce typy manipulácie:

1. Manipulácia autoritou – V tomto prípade sa snažíme kontrolovať ostatných pomocou príkazov, ktoré vydávame na základe svojej funkcie, pozície vo vzťahu alebo sociálneho štatútu. Pravdepodobne si myslíme, že jedine my vieme, čo je správne a čo je potrebné urobiť.

2. Manipulácia slabosťou – Jedná sa o úplne opačný extrém. V tomto prípade totiž človek kontroluje a odporuje autorite s využitím svojej slabosti. Niekedy vyjadrenie typu „zabudol som”, „nerozumiem”, „to nemôžem urobiť”, „tlak je príliš veľký” sú veľmi efektívnymi spôsobmi, ako sa vyhnúť kontrole ostatných. Inak nazývaná - pasívna agresivita.

3. Manipulácia intelektom – Takýto človek vníma svet ako súťaž inteligencie. Neustále na ostatných vyvíja nátlak, snaží sa ich presvedčovať, okúzľovať a klamať.

4. Manipulácia poslušnosťou – V tomto prípade si človek želá, aby sa o neho ostatní starali; snaží sa, aby vyzeral ako závislý, podriadený a lojálny. Keď sa správa ako roztomilé a bezbranné dieťa plné vďačnosti, pôsobí na ostatných tak, že pre neho urobia veľa vecí.

5. Manipulácia silou – Tentoraz ide o aktívnu agresivitu. Ostatní sú zastrašení a donútení konať tak, ako si praje manipulujúci človek, ktorý k tomu využíva vyhrážky, hnev, násilie.

Tieto spôsoby manipulácie sú typické ako pre mužov, tak aj pre ženy.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.