loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Malé podvedomé zlozvyky. Čo s nimi robiť?

Malé podvedomé zlozvyky. Čo s nimi robiť?

Malé podvedomé zlozvyky. Čo s nimi robiť?Triky k potlačeniu zlozvykov
Malé podvedomé zlozvyky. Čo s nimi robiť?

Aj vy si obhrýzate nechty?
Aj vy si obhrýzate nechty?

Kreslíte donekonečna srdiečka, keď telefonujete? Obhrýzate si nechty, keď sa pozeráte na televíziu? Natáčate si na prst pramienok vlasov? To všetko sú zlozvyky, ktoré sa postupne prehlbujú a my ich nevedomky udržujeme z neznámych príčin, ktoré pramenia z nášho podvedomia.

Dôvody, prečo sa objavujú a fixujú niektoré nešváry, sú rôzne: môže to spôsobiť nuda, stres, rôzne neduhy alebo aj napodobňovanie gest niekoho blízkeho. Ak sa zlozvyky zakorenia v podvedomí, môžu sa zmeniť až na extrémne nepríjemné návyky.

Ako pri každej necnosti, tak aj v prípade vzniku nejakého nepríjemného zlozvyku prejdete najprv fázou jeho popierania. Všetci okolo ho vnímajú, ale vy si myslíte, že preháňajú. Ak je reč o neškodnom návyku (ako je maľovanie srdiečok, samozrejme, ak ich nezačnete kresliť aj na dokumenty a dôležité listiny), môžete ho ďalej ignorovať, ak vám také malé opakované gesto pomáha utriediť si myšlienky.

Ale ak je váš návyk vyvolaný buď stresovou situáciou, alebo nudou, potom je pre vás škodlivý (najlepším príkladom je obhrýzanie nechtov alebo kožtičky okolo nich, niekedy až do krvi), potom je načase, aby ste spozornela.

V prvom rade sa pokúste uvedomiť si okamihy, kedy vo vašom správaní k nervóznemu zlozvyku dochádza. Obhrýzate si nechty pri sledovaní televízie? Triete si stále pehu na brade pri dôležitej schôdzke, aby ste sa dokázala sústrediť a pochopiť, čo vám šéf hovorí? Pokúste sa v takých chvíľach ovládnuť. Schválne si zopnite ruky a pokúste sa nedvíhať ich smerom k objektu svojej zlosti. Alebo si dajte ruku do vrecka a vydržte nechať ju tam.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.