loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » IQ = inteligenčný kvocient

IQ = inteligenčný kvocient

IQ = inteligenčný kvocientHodnoty a testy
IQ = inteligenčný kvocient

IQ = inteligenčný kvocient
IQ = inteligenčný kvocient

IQ alebo inteligenčný kvocient nám poskytuje informáciu o rozsahu našej intelektuálnej kapacity. Ako sa vypočítava? Aké je priemerné IQ? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Definícia IQ

Názov inteligenčný kvocient znamená ako sadu psychometrických testov mentálnej efektívnosti, tak výsledky získané z týchto testov. Na rozdiel od bežného presvedčenia IQ nemeria ľudskú inteligenciu, ale ukazuje rozdiel medzi vašou kapacitou a priemernými referenčnými hodnotami danej populácie. Niektoré štúdie prišli k záveru, že IQ je dané geneticky, hoci kultúrne prostredie hrá tiež významnú rolu.

História

Hoci pojem „duševný test” bol používaný americkým psychológom Raymondom Bernardom Cattellom už od roku 1890, prvé testy IQ boli vypracované až v roku 1906, Francúzom Alfredom Binetom pre ministerstvo školstva. Ich cieľom bolo vybrať deti, ktoré mali problémy v škole, a zistiť ich mentálny vek. Binetov test sa v priebehu času zmenil a bol postupne zdokonaľovaný. Napríklad mnohí delili výsledok testu skutočným vekom dieťaťa a výsledok potom násobili stomi. Každý však výsledky interpretoval inak.

Rôzne typy IQ

Existujú rôzne typy IQ vypracované rôznymi vedcami a často majú rôzne meradlá. Jeden typ IQ zodpovedá mentálnemu veku človeka (klasické), iný typ je založený na priemere získanom od reprezentatívneho vzorku populácie (odchýlkové). Klasické IQ sa používa pri deťoch, pretože mentálny vek nemá pri dospelých žiadnu výpovednú hodnotu. V prípade dospelých sa najčastejšie používa štandardné Wechslerovo IQ. Získaný výsledok závisí na uskutočnených testoch. Napríklad IQ 150 sa u Wechslera rovná  IQ 180 u Cattella.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.