loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Desať zaujímavostí o snoch

Desať zaujímavostí o snoch

Desať zaujímavostí o snochVýznam snovSníva každý z nás
Desať zaujímavostí o snoch

Desať zaujímavostí o snoch
Desať zaujímavostí o snoch

Sen je výraz pre podvedomú skúsenosť, skladajúcu sa z obrazov, zvukov, myšlienok, dojmov a pocitov. Dostavuje sa v spánku, zvlášť v prípade takého spánku, pri ktorom sa očné viečka prudko pohybujú (tzv. REM spánok, podľa anglického Rapid Eye Movement). Pozbierali sme súpis desiatich najzaujímavejších poznatkov o snoch.

1. Počas spánku sme ochromení

  • Aj keď je ťažké tomu uveriť, ale naše telo je v spánku virtuálne ochromené – a to preto, aby sa zabránilo akejkoľvek činnosti tela v sne. Žľazy začnú vylučovať hormón, ktorý prispieva k stavu ospalosti, neuróny vysielajú signál k mieche a nútia tak telo, aby sa uvoľnilo a neskôr celkom ochromilo.
2. Do snov nám prenikajú rôzne stimuly
  • Tento jav sa nazýva začlenenie do snov a väčšina ľudí ho zažila. Do nášho sna prenikne nejaký zvuk z reálneho sveta a začlení sa do určitého kontextu v sne. Iným príkladom, ktorý však nevychádza z vonkajšieho podnetu, je pocit smädu, ktorý náš mozog začlení do sna. Ak vo sne vypijete pohár vody, smäd je na chvíľu zažehnaný, ale objaví sa znovu a nakoniec vás donúti zobudiť sa, vstať a napiť sa.
3. Tí, ktorí prestali fajčiť alebo piť alkohol . . .
  • Journal of Abnormal Psychology uvádza toto prekvapujúce zistenie: „Z 293 fajčiarov, ktorí sa vzdali na jeden až štyri týždne svojich cigariet, ich 33 % priznalo, že sa im aspoň raz snívalo o fajčení. Vo väčšine prípadov títo ľudia s prekvapením zistili, že v sne fajčili a mali z toho nepríjemný pocit, ako je panika či pocit viny. Sny sa objavili zároveň s absenciou tabaku, pretože 97 % z nich nikdy predtým, než prestalo fajčiť, také sny nezažilo.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.