loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Vzťahy » Čo vám prináša priateľstvo?

Čo vám prináša priateľstvo?

Čo vám prináša priateľstvo?5 Typov priateliek
Čo vám prináša priateľstvo?

Čo vám prináša priateľstvo?
Čo vám prináša priateľstvo?

Keď budete podrobne analyzovať ľudské správanie, dospejete k záveru, že ľudia nerobia nič nezištne. Každá činnosť, do ktorej sa pustia, im musí priniesť nejakú výhodu, nech už je akéhokoľvek druhu. Sme zvyknutí chváliť sa, že nemáme žiadne postranné úmysly, keď niekomu pomáhame, napríklad v tom zmysle, že nečakáme žiadnu materiálnu odmenu alebo službu za službu. A nehovoríme, že nie sme úprimní, ale za akoukoľvek činnosťou je taktiež nejaké očakávanie: čakáte, že si vás ostatní budú vážiť, že vás budú chváliť, že s vami budú spokojní, že vás budú mať radi a že vás budú rešpektovať a milovať. 

Nič nerobíme bez toho, aby sme niečo neočakávali. Rovnako je to aj s priateľstvom. Väčšinou sa nepriatelíte s niekým preto, že on/ona vás potrebuje, ale preto, že vy potrebujete jeho/ju. Aj keď si vyberáte slabšieho priateľa, ktorý potrebuje oporu, pomoc a pozornosť, vyberáte si ho nie preto, že pretekáte milosrdenstvom, ale preto, že sa cítite prospešné, potrebné a žiadané.

Priatelia nám pomáhajú pri formovaní našej ľudskej osobnosti. Potrebu mať priateľa pociťujeme po celý náš život. Najskôr si vyberáte priateľov, ktorí sú dobrými spoločníkmi pri detských hrách, potom priateľov, s ktorými sa môžete zabaviť, s ktorými sa cítite v bezpečí, ktorí s vami zdieľajú lásky, želania a potreby. A neskôr priateľov, o ktorých sa môžete oprieť, keď je vám ťažko, priateľov, ktorí sú zodpovední tak, ako sa cítite byť zodpovedné i vy, priateľov, ktorí vás majú radi a počítajú s vami, rovnako ako to robíte i vy.

Na základe pojmu priateľstva boli vypracované mnohé štúdie a psychológovia a psycho-pedagógovia sa domnievajú, že skupina priateľov má na vytváranie osobnosti a prebudenie zmyslu pre zodpovednosť neobyčajný vplyv.

Výskumy viedli k identifikácii piatich typov priateliek. Táto identifikácia sa zakladá na definujúcich rysoch, ktoré sa môžu buď nachádzať u rôznych osôb, alebo sa môžu stretnúť v jedinej osobe (ideálnej). Na ďalšej strane sa pozrite, o aké typy ide.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky vzťahy
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.