loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Práca » Ako si vybrať vhodné povolanie?

Ako si vybrať vhodné povolanie?

Ako si vybrať vhodné povolanie?Kariéra
Ako si vybrať vhodné povolanie?

Ako si vybrať vhodné povolanie?
Ako si vybrať vhodné povolanie?

Čím sa chcem stať? Na aký odbor sa zamerať? Aké povolanie si mám vybrať? Dosiahnem kariéru, o ktorej snívam?

Nuž, tieto otázky nás vedia pekne potrápiť!

  • Keď je človek mladý a stojí len na začiatku cesty, majú všetci okolo dojem, že mu musia radiť, ukazovať mu cestu alebo – prinajhoršom – diktovať mu, akou cestou sa vybrať. Pritom si všetci vyhradzujú právo na to, že vďaka svojim skúsenostiam či veku vedia, čo je najlepšie.
  • Neraz ste iste aj vy počuli okolo seba hovoriť druhých, že si určité povolanie zvolili len preto, že to tak ich chcela matka alebo otec. Týchto ľudí, ktorí získali kvalifikáciu v oboroch, ktoré im vybral niekto iný, alebo ktoré si vybrali pod vplyvom niekoho, vykonávaná práca často naplno neuspokojuje, pripadá im únavná, chcú, aby pracovná doba skončila čo najrýchlejšie, prestavajú sa znášať so spolupracovníkmi a nadriadenými... Sú nespokojní. A prečo? Pretože to, čo robia, robia bez nadšenia a všetko sa pre nich stáva únavnou rutinou.
Výber povolania
  • Keď si vyberáme povolanie, musíme prihliadať na to, čo sa nám páči, čo nám poskytuje uspokojenie; musíme si byť vedomí toho, akou cestou sa vydávame, aké príležitosti sa pred nami otvárajú podľa toho, ktoré povolanie si zvolíme.
  • A tak keď si vyberáme povolanie, musíme si najskôr stanoviť určitý plán. Vytvoriť si predstavu o odboroch, ku ktorým inklinujeme, a potom sa podrobne informovať, čo so sebou prináša voľba určitého povolania v príslušnom odbore, a aké príležitosti sa nám naskytnú, keď si zvolíme určité povolanie v niektorom z týchto odborov.
  • O tom všetkom potrebujeme informácie a potom si spravíme analýzu, ktorá spočíva v tom, že budeme sami k sebe úprimní, pretože ide o náš život, a musíme si teda odpovedať na niektoré otázky:
  • Ako veľmi si želáme vykonávať určité povolanie?
  • Koľko času sme ochotní mu venovať?
  • Ako rýchlo nás môže omrzieť?
  • Aké uspokojenie nám prináša práca v danom odbore?
  • Budeme mať možnosť zmeniť pracovné miesto, pokiaľ nás už nebude uspokojovať? A ako ľahko si v danom odbore nájdeme iné miesto?

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky práca
 

Fórum

viac...
Fórum Hranie deti na zemi - Zuzana.Kov Názor na Sunar - barborka235 káva - Libik detox - ternika darček pre svokru - Esíčko Bolesti a šport - ReBarbora Celulitída - Stojkova.marcela1 Kremy proti celulitide - Seny
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.