loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Ako sa naučiť prijímať kritiku?

Ako sa naučiť prijímať kritiku?

Ako sa naučiť prijímať kritiku?Dá sa to naučiť?
Dá sa to naučiť?

Kritiku neberte ako útok
Kritiku neberte ako útok


Po prvé: sebaistota

Ak ste rafinovaný človek, máte svoje názory a predstavy, a ste si vedomý svojich plusov a mínusov, určite bude pre vás jednoduchšie prijať kritiku.

Problém s názormi ostatných môžu mať ľudia s nízkym sebavedomím, ktorí príliš prežívajú názory svojho okolia.

Nie je ľahké vyhovieť všetkým naokolo. Pamätajte, že koľko ľudí, toľko rôznych názorov. Nikdy nedosiahnete, aby ste sa každému páčili a aby vás všetci úplne akceptovali. A ani nemusíte. Aj vďaka tomu, že sme iní, je svet taký rôznorodý. Kľúčovú úlohu tu hrá aj vkus. To, čo sa páči vám, nemusí sa páčiť vašim známym. Pamätajte, vždy postupujte predovšetkým podľa vlastného presvedčenia.

Po druhé: triezvy úsudok

Ak aj po štyridsiatke nosíte minisukne, niekedy počúvnite, čo vám hovoria vaše deti a manžel. Myslíte si, že ich kritika nie je namieste, pretože máte stále pekné nohy? Pozrite sa na seba reálne. Urobte si bilanciu plusov a mínusov. Možno kritika rodiny nie je zlá, ale naopak dobrá rada. Niekedy im za to poďakujete.

Ako prijať kritiku?

Kritika nemusí byť útokom na osobu, a preto ju tak ani neberte. Prílišné prežívanie každého názoru, ktorý tiež chápeme ako hodnotenie celkového obrazu našej osoby, svedčí o nízkej sebaúcte. Buďte si istá tým, čo robíte, čo chcete a čo máte rada. Názory iných berte ako radu a nie ako orákulum. Oni tiež nemusia mať vždy pravdu.

Berte alebo neberte

Kritika je ako koláčik. Niekto vás ním ponúkne a vy si môžete zobrať alebo poďakovať a odmietnuť. A je úplne jedno, či je to kritika konštruktívna, alebo deštruktívna. Je možné rozlíšiť ich, prvá z nich je chutný koláč a druhá nepodarok. Ale to, či sa rozhodnete prijať ich, záleží len a len na vás. Preto sa naučte selektovať, čo užitočné si môžete z kritiky vziať.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.