loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Ako prežiť Vianoce s rodinou?

Ako prežiť Vianoce s rodinou?

Ako prežiť Vianoce s rodinou?
Ako prežiť Vianoce s rodinou?

Predvianočné prípravy
Predvianočné prípravy

Ako prežiť Vianoce s rodinou?

Vianoce patria bezpochyby k jedným z najobľúbenejších sviatkov malých i veľkých. Niekedy ich čaro ale prehluší nákupná horúčka, siahodlhé upratovanie, panika v kuchyni a samozrejme stres zo všetkých a zo všetkého.

Ak hľadáte spôsob, ako stráviť sviatky s rodinou v radostnej atmosfére a bez zbytočných hádok, nechajte sa inšpirovať našimi radami.

Predvianočné prípravy

 • Ak vám už len pri pomyslení na sviatky s rodinou naskočí husia koža –  nepanikárte! Pozrite si napríklad nejaký komický film s tématikou sviatkov, na vylepšenie nálady. Čo takto napríklad klasiku „Sám doma" alebo „Satan Claus"? Ak sú pre vás oba filmy passé, určite nič nepokazíte rozprávkami od výmyslu sveta, ktoré do vás s trochou šťastia vženú zabudnutú detskú radosť.
 • Uistite sa, že ste sa postarali o všetky praktické detaily: darčeky a ich zabalenie, dekoráciu domu a stola, sviatočné menu, vypulírované príbory... Ak pôjdete niekde na návštevu cez Vianoce, majte na cestu so sebou vždy nachystaný parádny dezert, koláče alebo dobré víno.
 • Psychicky sa pripravte na neželané komentáre alebo zvedavé otázky zo strany extrémne starostlivých rodičov alebo škodoradostnej tety a to najmä v prípade, že ste ešte stále single: Kedy sa budeš konečne vydávať? Prečo nemáš deti? Nie si príliš chudá? Nepribrala si v poslednom čase? –  Naučte sa prijímať tieto upozornenia s úsmevom, keď už kvôli ničomu inému, tak aspoň v mene ducha Vianoc.
 • Starajte sa o seba! Pripravte si sviatočné kreácie vrátane obuvi. Elegantné šaty a papuče veľmi k sebe nepasujú. Ak si dobre zorganizujete čas, stihnete navštíviť kozmetičku alebo maséra ešte pred sviatkami. Upravená a v perfektnej nálade sa budete tešiť na sviatočnú atmosféru viac ako inokedy.
Nastal Štedrý večer
 • Hudba spríjemňuje, upokojuje a zlepšuje náladu. Zapnite preto cédečko s koledami alebo s obľúbenými vianočnými hitmi vašej rodiny.
 • Ak ste hosťom, hoci aj u svojich rodičov, ponúknite svoju pomoc. Nielenže odbremeníte pani domácu od niektorých starostí, ale prejavíte i záujem o zachovanie dobrých rodinných vzťahov.
 • Ak máte už trošku väčšie deti, požiadajte ich o pomoc. Môžu pomáhať napríklad pri jednoduchých prácach v kuchyni alebo pri dekorácii a úprave stola či stromčeka. Jednak sa budú cítiť dôležito a jednak skôr pochopia, že Vianoce nie sú iba o darčekoch.
 • Naplánujte spoločný čas s rodinou: sviatočný koncert, spievanie kolied, spoločenské hry, pozeranie filmu. Čokoľvek, čo budete robiť spoločne. Pozor ale na nútenú zábavu! Program musíte prispôsobiť všetkým hosťom.
 • Pripravte slávnostne prestretý stôl: použite elegantnú súpravu, kryštálové poháre, ozdobné svietniky a sviece. Nezabudnite ani na drobnosti, akými sú menovky, či dodržiavanie tradícií.
 • Udržujte príbeh o Ježiškovi, ktorý nosí na Vianoce darčeky pod stromček. Tá tajomná atmosféra jeho príchodu a prekvapenie v očiach vašich milovaných určite stojí za to.
 • Ak dostanete neželaný darček ako napríklad pančuchy, súpravu mydiel alebo hrôzostrašne vyzerajúcu bižutériu – nedávajte najavo svoje rozčarovanie a radšej úprimne poďakujte. Pomyslite na to, že počas sviatkov je predsa najdôležitejšie, že čas trávime v kruhu najbližších.
Po sviatkoch

Po prepychovom stolovaní sa vám istotne zíde deň striedmosti alebo jednodňová detoxikácia, aby ste si odbremenili tráviaci systém po vianočnej roztopašnosti. Ideálne je zostaviť si jedálniček zo sušeného ovocia, zeleninového bujónu a bylinkových čajov.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.