loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Život » Ako ovládať emócie?

Ako ovládať emócie?

Ako ovládať emócie?Potláčať alebo uvoľňovať?Čo spôsobuje časté zmeny nálady?
Potláčať alebo uvoľňovať?

Čo robiť s emóciami?
Čo robiť s emóciami?

Čo robiť s emóciami?

„Dievčatko musí byť poslušné", „chlapi neplačú" – poznáte tie vety?

Takýmto spôsobom dospelí často vplývajú na emócie dieťaťa. Ak mu takto bránia reagovať spôsobom, ktorý je preň prirodzený, začína emócie brzdiť. V dospelosti ich nedokáže pomenovať a svoje pocity neprežíva naplno. Preto by sa dieťaťu nemalo brániť spontánne prežívať a prejavovať prirodzené emócie.

Emócie nie je možné zo svojho života vylúčiť!

No je v našich možnostiach ich kontrolovať:

  • Nevybíjajte si emócie na nevinných osobách! Ak ste vstali ľavou nohou z postele a ešte k tomu ste zmeškali autobus, nekričte na kolegyňu pod akoukoľvek zámienkou. Ona predsa nemôže za to, že vy máte zlú náladu.
  • Rozprávajte o svojich pocitoch a neposudzujte iných ľudí. Ak vám kolega zabudol vrátiť knihu, povedzte: „hnevám sa, lebo som ju dnes veľmi potrebovala", a nie: „si beznádejný prípad, zase si zabudol".
  • Oddeľte osobu od jej správania. Robíte scénu manželovi, lebo nechal uprostred miestnosti špinavé ponožky? Vyčítate mu pri pritom mnoho ďalších nedostatkov? Zamyslite sa nad tým, čo vás naozaj hnevá – manžel alebo pohodené špinavé ponožky? Pravdepodobne to druhé. Namiesto urážania sa a hádok sa presne vyjadrite, potom aj on pochopí, o čo vám ide.
  • Nezabúdajte na profesionalitu v práci. Áno, pri kontakte s ľuďmi treba niekdey vyjadrovať emócie, ale v istých situáciach je dobré dať ich bokom. Nekričte na pätnásteho klienta, ktorý vás žiada o tie isté informácie ako všetci ostatní pred ním a nerozumie vášmu vysvetleniu. Je to vaša práca. Ak sa nedokážete ovládať, čo tak skúsiť popremýšľať o zmene?
  • Načúvajte svojmu telu. Ak viete, že zajtra dostanete menštruáciu, ste smutná a podráždená, v práci sa nehádajte a doma nevyťahujte ťažké témy na rozhovor. Odložte to na neskôr, uvoľnite sa a počkajte, kým sa vráti dobrá nálada.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky Život
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.