loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Psychológia » Sprievodca » Ako čítať rýchlejšie

Ako čítať rýchlejšie

Ako čítať rýchlejšieCviky a nepriatelia čítania
Ako čítať rýchlejšie

Ako čítať rýchlejšie
Ako čítať rýchlejšie

Knihy, noviny, emaily, správy on-line, obľúbené časopisy, prednášky v škole, zmluvy písané malým písmom, bestsellery… Ako to všetko prečítať?

Skôr ako sa pustíte do čítania, je najdôležitejšie vedieť, čo chcete dosiahnuť:

  • Chcete si zapamätať hlavné body určitého dokumentu? Stačí si ho naskenovať tak, že si prečítate nadpisy a pár riadkov z každého odseku, aby ste vedeli, čo obsahuje.
  • Chcete sa s určitým textom zoznámiť dôkladnejšie? Potom budete musieť čítať pozornejšie, aby ste si zapamätali čo najviac podrobností.
Nasledujúce jednoduché opatrenia, ktoré urobíte, skôr ako začnete čítať, vám pomôžu vytvoriť si určitý rytmus a ušetriť čas:

1. Vytvorenie vhodných podmienok
 
Keď si zvyknete čítať rýchlejšie, budete sa môcť sústrediť natoľko, že vylúčite všetky vonkajšie rušivé vplyvy. To vám výrazne pomôže. 

Aby ste si zlepšili rytmus čítania, budete si musieť vytvoriť optimálne podmienky tým, že sa uvoľníte, pohodlne si sadnete ďaleko od zdrojov hluku a všetkého, čo by vás mohlo rušiť, teda napr. od televízora, rádia, počítača alebo telefónu.

2. Čítanie po odsekoch

Keď sa učia čítať deti, čítajú písmeno po písmene. Dospelí sa však domnievajú, že pokročili, pretože môžu čítať slovo za slovom, ale už nevedia, že najúčinnejšia forma čítania umožňujúca zapamätať si čo najviac informácií je vnímanie veľkých úsekov textu. Je to zložitejšia forma čítania a ide pri ňom o vnímanie celého odseku alebo vety/súvetia jediným pohľadom. Je potrebné obsiahnuť všetko jedným pohľadom, namiesto aby ste premýšľali nad jednotlivými slovami. Okrem toho, že takto budete čítať omnoho rýchlejšie, pomôže vám to neunavovať si toľko oči.

Je to veľmi ťažký spôsob čítania a zvládne ho len málo ľudí, zato je veľmi efektívny. Osvojíme si ho cvičením. Napríklad Nicolae Iorga (rumunský historik, ktorý bol v 40. rokoch zavraždený stúpencami krajnej pravice) prečítal 2500 slov za minútu, objemnejší román zvládol zhruba za pol hodiny. Kto by nechcel dosahovať rovnako úžasné výkony ako on?

Keď tento spôsob čítania nacvičujete, držte knihu trocha ďalej od seba. Taktiež sa môžete sústrediť na stred stránky a len prechádzať pohľadom zľava doprava. Ide o to, aby vaše periférne videnie obsiahlo aj slová na okraji stránky.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
miso2120 október, 2016 o 21:00
Rýchločítanie nie je iba rýchlejšie čítanie. Je to v prvom rade efektívnejšie čítanie. Nebudeš to robiť ako dnes. Budeš čítať INAK. Budeš čítať iným spôsobom. Zvýšená rýchlosť čítania pramení až z toho.

No najväčší prínos však vidím v tom, že čítanie sa stane príjemným a jednoduchým. Klasické čítanie je pomalé, namáhavé, neprijemné. Nudné. Človek občas aj zaspí.

Ale pri rýchločítaní musí byť myseľ neustále v pozore. Niet času spať. A vďaka správnej technike bude čítanie slov rýchle a pohodlné.

Okamžite použiteľné rady ako čítať 2x rýchlejšie môžeš nájsť tu:
http://bezbolestneucenie.sk/rychle-efektivne-citanie/
Všetky sú ZADARMO :-)
Monika7910 október, 2016 o 10:05
Pozdravujem .Tiež som niečo našla http://bezbolestneucenie.sk/rychle-efektivne-citanie/. Skvelé články ,ktoré môžu pomôcť.
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.