loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Christian Dior

Christian DiorZnačka Dior
Christian Dior

Kolekcia Jar / leto 2011
Kolekcia Jar / leto 2011

...ak raz vyrastiem, chcem byť Christian Dior.... (Christian Lacroix)

Christian Dior sa narodil 21.1.1905 v Granville.

Pôvodne chcel študovať architektúru,
ale na prianie otca vyštudoval prestížnu Ecole des Sciences Politiques v Paríži a pripravoval sa na dráhu diplomata.

Diora však lákalo umenie a pod pseudonymom Jacques Bonjean si otvoril galériu plnú obrazov od maliarov ako George Braque, Pablo Picasso, Jean Cocteau.

Tragédia v rodine túto úspešnú kapitolu v jeho živote uzavrela a Dior sa začal živiť predávaním skíc šiat, ale hlavne klobúkov rôznym luxusným obchodným domom.

Neskôr sa mu podarilo vstúpiť do sveta módy, keď začal pracovať u Roberta Piqueta či Luciena Lelonga.

1.svetová vojna pretrhla opäť jeho kariéru, po vojne sa zoznámil so svojim budúcim mecenášom Marcelom Boussacom a presvedčil ho, že je čas na zmenu. Dior správne odhadol, že ľudia majú po vojne dosť biedy, utrpenia a spomienok na ťažké časy, kedy sa pre nedostatok všetkého nosili krátke veci, aby sa ušetril vzácny „úzkoprofilový materiál“.

Bousacove financie pomohli Diorovi otvoriť skromný krajčírsky salón zdobený v jeho obľúbených farbách- bielej a zelenej na 30 Avenue Montagne v Paríži.

Prvá prehliadka 12.2.1947 bola pompézna. Línie do písmena A- uzučké ramená,osí driek a širokánske sukne po členky. Ženy počas vojny museli zastúpiť mužov bojujúcich na fronte a takáto línia im pripomenula, že si zaslúžia pokoj v teple rodinného krbu.

Dior vrátil Parížu stratenú prestíž mesta módy. Tradícia síce spočívala v tom, aby sa salóny venovali len vrcholnému krajčírskemu umeniu, Dior však šiel ďalej, otvoril prêt -ā- porter butik v New Yorku a pre tento trh pripravil vôňu Miss Dior, veril že širší záber upevní stabilitu značky a zaručí budúci úspech a prosperitu.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
ivuska 15 december, 2011 o 00:25
krasne saty,ale chyba mi bizuteria z bizuteriasnov.sk :) ja tam nakupujem..a som velmi spokojna..a duplom k takymto satam .. :)
 
Ďalšie články z rubriky dizajnéri a prehliadky
 
 

Copyright 2019. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.