loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Deti » Učte svoje deti samostatnosti

Učte svoje deti samostatnosti

Učte svoje deti samostatnostiSamostatné dieťa
Učte svoje deti samostatnosti

Učte svoje deti samostatnosti
Učte svoje deti samostatnosti

Priznajte si: niekedy by ste si želali, aby tie detičky ako zázrakom zmizli. Nie nadobro – len na pol hodinky, aby ste si mohli v pokoji prečítať noviny alebo sa porozprávať s kamarátkou.

Ale je to dosť ťažké, odlúčiť sa od svojho dieťaťa nielen preto, že sa na vás prilepí, kedykoľvek sa k nemu obrátite chrbtom, ale aj preto, že nechcete premárniť ani okamih, prísť o jediný jeho pohľad, jediné gesto, a cítite sa previnilo, ako by ste ho opustili. Veľa rodičov sa domnieva, že musí byť so svojím dieťaťom v trvalom styku, ale to im potom prakticky nezostáva ani chvíľka na duševné uvoľnenie – a vzniká stres, ktorý sa potom prenáša aj na deti.

Pokiaľ deti naučíte, aby sa hrali samy, vlastne im tým dávate ten najlepší dar. Pretože v tú chvíľu sa učia stavať auto z lega, zostavovať nejakú skladačku alebo spoznávať dvor za domom – čo sú okamihy, keď v sebe rozvíjajú schopnosti pre život tak potrebné, ako je tvorivosť, kritické myslenie a sebadôvera.

Prvý krok, ktorý môžete spraviť, je ukázať dieťaťu, aké to môže byť zábavné. Samostatnosť je do určitého času naučené správanie, a pokiaľ svoje dieťa nikdy neopustíte, nebudete mať príležitosť vidieť, ako sa cítia, keď sú samy.

Tento proces začína ešte pred tým, ako začne dieťa liezť po štyroch. Keď ho uložíte do postieľky s niekoľkými hračkami a sama si zatiaľ budete v inom kúte miestnosti robiť niečo svoje alebo izbu úplne opustíte, naučí sa vystačiť si samo so sebou a sústrediť sa na hru.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky deti
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.