loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Bábätko » Syndróm plochej hlavičky

Syndróm plochej hlavičky

Syndróm plochej hlavičky
Syndróm plochej hlavičky

Syndróm plochej hlavičky
Syndróm plochej hlavičky

Čo znamená syndróm plochej hlavičky?

  • Odvtedy, ako sa do sveta dostala informácia, že spanie bábätiek na brušku môže mať za následok náhle úmrtie v spánku (SIDS), väčšina rodičov si zvykla ukladať bábätko len na chrbátik. Lekári ale varujú, že neustále ležanie na chrbte spôsobuje deformáciu hlavičky, ktorej kosti sa stále formujú.
  • Syndróm plochej hlavičky sa definuje ako jav, pri ktorom sa deformuje bočná alebo zadná časť hlavičky. Prvé symptómy sa prejavujú vo veku osem až dvanásť týždňov. Nejde o niečo, čo dieťaťu spôsobuje problémy alebo ho bolí, ale skôr o kozmetický problém, ktorý sa časom upraví.
Čo ju spôsobuje?
  • Od narodenia až do veku približne 18 mesiacov je detská hlavička veľmi mäkká a poddajná. Hoci počas pôrodu sa dieťa vďaka tomu ľahšie dostáva cez pôrodné kanály, počas prvých mesiacov života to môže mať za následok miernu deformáciu hlavičky. Deti, ktoré sa narodili predčasne, majú na ňu dokonca väčšiu náchylnosť. Deformácia sa tvorí, ak dieťatko leží väčšinu času v postieľke, kočíku alebo v autosedačke.
Čo môžete spraviť?
  • Ako sme už spomenuli, plochá hlavička je často len dočasná záležitosť. Zabrániť jej môžete tak, že počas dňa, keď novorodenec nespinká, ho budete ukladať na bruško, prípadne mu presúvať hračky tak, aby sa nepozeralo stále len na jedno miesto. Môžete presunúť aj postieľku alebo kôš, v ktorom leží, nech sa rozhliada okolo. Na prechádzke ho nedržte len v kočíku alebo autosedačke, ale tiež ho prenášajte v prenosných trakoch.
  • Na trhu existujú tzv. ortopedické helmy, ktoré napomáhajú správnemu formovaniu hlavičky. Používajú sa najmä v období medzi štvrtým až dvanástym mesiacom, ale nepovažujú sa za potrebné, ak ich neodporučí odborník.
  • Pri kúpe matraca do kolísky, prenosného koša alebo postieľky sa môžete poobzerať po ergonomickom matraci, ktorý je prispôsobený tvaru tela bábätka. Stojí viac ako klasický matrac, ale uvoľňuje tlak, ktorý sa tvorí na hlavičku.
Čo ak...
  • Ak máte pocit, že vaše dieťatko trpí syndrómom plochej hlavičky, poraďte sa s lekárom. Vyššie riziko syndrómu majú predčasne narodené deti, ale aj dvojičky.
  • Ak je už hlavička bábätka trochu zdeformovaná, netreba panikáriť! Doprajte mu viac času na brušku, noste ho a presúvajte mu hračky zo strany na stranu. Dôležité je, aby ste problém objavili čo najskôr.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky bábätko
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.