loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Tehotenstvo » Pupočná šnúra

Pupočná šnúra

Pupočná šnúra Pupočná šnúra – Po pôrode
Pupočná šnúra

Pupočná šnúra
Pupočná šnúra

Pupočná šnúra – Spojenie medzi vami a bábätkom

Pupočná šnúra je trubica, ktorá spája embryo s placentou. Je okolo 50 cm dlhá a 2 cm hrubá. Je elastická, čo dáva plodu možnosť voľne sa pohybovať. Vypĺňa ju priesvitný gél (Whartonov gél).

Začína sa tvoriť
koncom piateho týždňa tehotenstva a nahrádza funkciu žĺtkového vaku. Na konci druhého mesiaca tehotenstva je síce plne vyvinutá, rastie však spoločne s plodom až do pôrodu.

Pupočná šnúra obsahuje 3 cievy: 2 tepny a jednu žilu, pomocou ktorých si plod berie živiny a kyslík a odvádza metabolický odpad. Krv bohatá na kyslík a živiny prúdi z placenty do plodu pupočnou žilou, prejde cez krvný systém bábätka a odvádza odpadové látky a oxid uhličitý cez pupočné tepny späť do placenty.

V jednom percente tehotenstiev sa v pupočnej šnúre vyvinie len jedna tepna. Dôvod nie je známy. Aj jedna tepna je však postačujúca a tehotenstvo môže prebiehať bezproblémovo. Lekár vás však bude pravidelne monitorovať, aby predišiel možným rizikám.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky tehotenstvo
 

Fórum

viac...
Fórum Hranie deti na zemi - Zuzana.Kov Názor na Sunar - barborka235 káva - Libik detox - ternika darček pre svokru - Esíčko Bolesti a šport - ReBarbora Celulitída - Stojkova.marcela1 Kremy proti celulitide - Seny
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.