loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Bábätko » Odstavenie dieťaťa

Odstavenie dieťaťa

Odstavenie dieťaťaPevná strava a reakcie dieťaťa
Odstavenie dieťaťa

Odstavenie dieťaťa
Odstavenie dieťaťa

Dieťa by malo prijímať materské mlieko alebo detskú formulu aspoň jeden rok.

Dieťa potrebuje materské mlieko približne jeden rok, pretože mu dodáva potrebné vitamíny a živiny. Jedinou možnou náhradou je detská formula. Kravské mlieko nie je vhodné, lebo má nedostatok železa a obsahuje veľa soli. Popri materskom mlieku však môžete dieťaťu staršiemu ako 6 mesiacov pridávať aj pevnú stravu.

Ak chcete pridávať pevnú stravu mladšiemu dieťaťu, poraďte sa s lekárom. Vôbec sa neodporúča prikrmovať deti mladšie ako 4 mesiace (17 týždňov). Pevná strava môže obsahovať zárodky infekcií alebo alergií, s ktorými sa tak mladý organizmus ešte nedokáže vyrovnať. Staršie dieťatko má už dobre vyvinutý metabolizmus a imunitný systém. Chce žuvať a zaujíma sa o jedlo. Dobrým znakom pripravenosti je, že berie jedlo do úst.

Ako na to? Neponáhľajte sa, celý proces má trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Ak prestanete dojčiť náhle, vaše prsia ľahko chytia infekciu. Ak budete odstavovať pomaly, prsia začnú tvoriť menej a menej mlieka. Avšak - neodsávajte ani neodstrekujte si mlieko, pretože to ešte viac posilňuje laktáciu. Boľavé prsia liečte studenými obkladmi, znížte prívod tekutín, pite bylinkové čaje (mätový, šalviový) alebo jedzte cesnak.

  • Krok prvý - začnite s jedlom, ktoré vmiešate do mlieka: jablko, banán, mrkva, hrušky, sladký zemiak, petržlen, karfiol. Spravte z neho riedku kašu a dajte dieťatku. Sama zistite, či je najlepšie podať jedlo pred, po alebo počas dojčenia. Chvíľu môže trvať, kým si zvykne na lyžičku, naučí sa, ako posúvať jedlo na jazyku a prehltnúť, takže majte trpezlivosť a čas. Pridávajte vždy len jednu potravinu, aby ste v prípade nepríjemnej reakcie vedeli, čo dieťatku neprospieva.
  • Krok druhý - dieťa by malo stále prijímať 500 – 600 ml mlieka denne, avšak pomaly zvyšujte dávku pevnej stravy, ktorá už nemusí byť kašičkou z mlieka a danej potraviny. Najlepšie je začať vývarom s rozmixovanou zeleninou. Ak je dieťa stále hladné, pridajte viac pevnej stravy. Pomaly pridávajte potraviny do viac a viac kŕmení. Môžete podávať aj vašu stravu v prípade, že neobsahuje žiadnu soľ, med alebo cukor. Strava dieťaťa staršieho ako 7 mesiacov môže obsahovať rozmixované cereálie s obsahom železa, zeleninu, ovocie, trochu mäsa, hydinu alebo šošovicu.
  • Krok tretí - pridávajte stále viac a viac druhov potravín avšak udržiavajte dávku 500 – 600 ml mlieka denne. Dieťa staršie ako 7 mesiacov je pripravené aj na malé kúsky chleba, zrelého banánu, sladkého melónu alebo uvarenej mrkvy. Pomaly zamieňajte dojčenie za kŕmenie len pevnou stravou. Posledné kŕmenia mliekom, ktoré vám ostanú, by mali byť prvé ranné a posledné večerné kŕmenie. Zatiahnite do kŕmenia aj otecka, môže sa pravidelne podieľať na niektorých kŕmeniach.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
mamicka_M05 január, 2016 o 22:51
my mame velmi dobre skusenosti s produktami hipp.sk, ci uz su to mliecka alebo postupne zeleninove, ovocne prikrmy :) nielen na cesty idealne a prakticke riesenie :)
 
Ďalšie články z rubriky bábätko
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.