loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Bábätko » Novorodenec po šestonedelí

Novorodenec po šestonedelí

Novorodenec po šestonedelí
Novorodenec po šestonedelí

Novorodenec po šestonedelí
Novorodenec po šestonedelí

Hoci máte pocit, že ste sa už niečo o svojom bábätku naučili, konečne mu rozumiete a materstvo zvládate lepšie, s príchodom šiesteho týždňa svojho drobca zrazu nespoznávate.

Opäť viac plače, menej spáva, v noci vás častejšie budí a aj častejšie papá. Nastal koniec všetkých snáh o vybudovanie rutiny.

Čo robiť? Prežiť a tešiť sa z toho, že malé sa konečne začne usmievať.

Čo ak sa v noci stále budí?

  • Hoci všetky bábätká sa v noci budia často, ak ste zvyknutá, že spinká viac ako štyri hodiny nepretržite a zrazu k nemu vstávate každé dve až tri hodiny, je prirodzené, že sa začnete obávať, či je všetko v poriadku. Je. Bábätko začína fázu rýchlejšieho rastu, je častejšie hladné, a to je dôvodom, prečo sa aj častejšie budí.
  • Táto nepokojnosť bude trvať len niekoľko dní. Buďte trpezlivá a čoskoro sa všetko upokojí. Ak dojčíte a nevládzete stále vstávať, večer si odsajte mlieko a nechajte partnera, aby jedno kŕmenie spravil on. Vy si oddýchnete a uvidíte, že časté budenie unaví aj bábätko a prídu noci, kedy bude spinkať dlhšie.
Čo ak je stále hladné?
  • Ako sme už spomenuli, dôvodom je rýchly rast, ktorý si vyžaduje viac živín, a tým aj častejšie kŕmenie (a nočné vstávanie). Hoci bábätko rastie stále už od narodenia, v útlom veku bude mať obdobia, kedy bude rásť rýchlejšie a obdobia, kedy bude rásť pomalšie.
  • Kŕmiť ho musíte vždy, keď si pýta. Častejšie dojčenie znamená, že sa vám bude tvoriť viac mlieka, takže sa nemusíte báť, či ho budete mať dosť. Dbajte však na to, aby ste aj vy mali dostatok jedla, tekutín a oddychu. To isté platí aj o kŕmení formulou: ak treba, zarobte viac.
Čo ak neprestáva plakať?
  • Zoznámte sa s kolikou. Je najčastejším problémom, prečo bábätko plače, hoci je prebalené, nakŕmené, nie je mu zima a aj dobre spáva. Čo presne ju spôsobuje? Na to odpoveď neexistuje. Dieťa sa môže prostredníctvom nej vyrovnávať s tráviacimi problémami, trpia ňou deti, ktoré sú dojčené, ale aj tie, ktoré sú kŕmené detskou formulou. Môže to byť aj reakcia na privykanie si na život mimo maternice.
  • Ak bábätko trpí kolikou, skúste mu podávať kvapky proti kolike, kŕmiť ho vo vertikálnejšej polohe alebo mu jemne masírovať bruško. Niektorým bábätkám pomáha aj zvuk vysávača alebo sušiča na vlasy.
Čo ak vyvracia mlieko?
  • Vyvrátenie mlieka je častým problémom novorodencov. Spôsobuje ho svalstvo v detskom žalúdku, ktoré ešte nie je poriadne vyvinuté. Keď sa žalúdok naplní, zbytok mlieka sa v ňom neudrží, ale vyvráti. Navyše, žalúdok novorodenca má veľkosť vajíčka, a preto sa napĺňa pomerne rýchlo.
  • Ak dieťatko zvracia len občas, nehľadajte za tým veľký problém, ako bude rásť, svalstvo v žalúdku sa spevní a dávenie sa obmedzí. Ak vracia častejšie ako päťkrát denne alebo plače po každom kŕmení, navštívte lekára.
Čo ak má zrazu iný obsah plienky?
  • Nezameriavajte sa na to, aby bola stolica pravidelná, ale na to, aby bola mäkká a redšia. Ako dieťatko rastie, kaká pomenej a práve to vás môže vystrašiť. Je to dobrá správa, pretože to je znamenie, že tráviaci systém bábätka začína pracovať efektívnejšie.
  • Zápcha sa u dieťatka spozoruje ľahko: bude mať tvrdé bruško, bude nepokojné a bude mať tvrdú stolicu. Vtedy mu jemne masírujte bruško v smere hodinových ručičiek, prípadne, ak je kŕmené formulou, prikrmujte ho aj čistou vodou.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky bábätko
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.