loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Tehotenstvo » Jedlo v tehotenstve

Jedlo v tehotenstve

Jedlo v tehotenstvePovolené a zakázané potraviny
Povolené a zakázané potraviny

Povolené a zakázané potraviny
Povolené a zakázané potraviny

Barbecue

Áno: poriadne prepečené mäso

Nie:
surové, polosurové a nedopečené mäso

 • Prečo? Nedopečené hovädzie mäso môže spôsobiť problémy so žalúdkom, ktoré síce nič nespôsobia plodu, ale vám spôsobia nevoľnosti, hnačky a zvracanie. Nedopečené bravčové a jahňacie mäso môže obsahovať baktérie toxoplazmózy, ktoré môžu plodu spôsobiť problémy so zrakom, mozgové vady alebo navodiť potrat.
Ryby a morské plody

Áno: údené ryby a také, ktoré sú tepelne spracované, pričom teplota varu prevýši 63 ºC

Nie: suši z čerstvých rýb, tuniak vo veľkom množstve, žraločie mäso, mečúň, marlín
 • Surové čerstvé ryby a morské plody môžu obsahovať parazity, ktoré vám spôsobia žalúdočné problémy a oberú vás o živiny, ktoré potrebuje plod. Ak ryby zmrazíte, parazity sa zničia, a preto suši z rýb, ktoré boli zmrazené, už jesť môžete. Týmto procesom väčšinou prešlo suši zo supermarketu a vo väčšine japonských reštaurácií na Slovensku. Stačí sa opýtať.
 • Hoci donedávna sa tuniak zakazoval úplne, dnes odborníci hovoria, že ho stačí limitovať na štyri malé konzervy tuniaka (spolu 140 g) týždenne. Tuniak obsahuje ortuť, ktorá môže poškodiť nervový systém dieťaťa. Žraločie mäso, mečúň a marlín obsahujú oveľa väčšie množstvo ortute, preto sa týmto druhom rýb vyhnite úplne.
Alkohol
 • Experti sa nevedia zhodnúť. Niektorí hovoria, že tehotné ženy by nemali piť vôbec, niektorí si myslia, že alkohol v prvom trimestri síce nie je vhodný, ale neskôr ženám pohár vína týždenne nezaškodí. Faktom ostáva, že alkohol sa absorbuje priamo do krvi, a tak sa dostáva aj do placenty, dieťatko sa mu teda nevyhne.
Káva a čaje

Denne by ste mali prijať maximálne 200 mg kofeínu. Toto množstvo obsahujú:
 • dve instantné kávy alebo jedna klasická,
 • 4 šálky čierneho čaju,
 • 1,5-litrová fľaša koly.
Kofeín sa nachádza aj v zelenom čaji, energetických nápojoch a čokoláde. Ak pijete kávu len preto, že máte rada jej chuť, dajte si radšej bezkofeinovú.

Zelený čaj síce obsahuje antioxidanty, ale príliš veľa zeleného čaju spôsobuje, že v tele sa poriadne neabsorbuje kyselina listová, ktorú potrebujete najmä v prvých dvanástich týždňoch tehotenstva. Preto nepite viac ako dve šálky zeleného čaju denne.

Ovocné a bylinkové čaje môžu byť náhradou za zelený alebo čierny čaj. Skúste ich však obmieňať, pretože bylinkové čaje obsahujú extrakty, ktoré sa používajú v medicíne. Všeobecne sa dá povedať, že bylinky, ktoré sa používajú do varenia, sú povolené aj v čajovej forme. Pozor na liečivé bylinky (napríklad repík alebo podbeľ), o nich sa radšej poraďte s lekárom.

Salámy
 • Niektoré salámy (chorizo), prosciutto alebo parmská šunka sa vyrábajú zo surového mäsa. Môžu teda obsahovať obe baktérie: listériu a toxoplazmózu. Obe choroby majú veľmi slabý priebeh (podobný chrípke), ale plodu môžu spôsobiť veľké problémy. Môžete ich však jesť tepelne upravené, napríklad na pizzi.
 • Pečeň, pečeňové paštéty a pečienka
 • Možno sa vám môže zdať, že preto, že obsahujú veľa vitamínu A, sú vhodné. Je to ale omyl. Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch a telo si ho ukladá do zásob. Príliš veľké zásoby môžu poškodiť plod.
 • Pozor aj na vitamínové doplnky vo forme rybieho oleja. Niektoré vitamínové doplnky sú vyrobené z pečene rýb, tie nejedzte.
 • Klasické paštéty zasa môžu obsahovať listériu.
Arašidy
 • Ak na ne máte chuť, jednoducho si ich dajte. Nemá to vplyv na to, či vaše bábätko dostane alebo nedostane alergiu.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky tehotenstvo
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.