loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Matka a dieťa » Bábätko » Dojčenská kolika

Dojčenská kolika

Dojčenská kolikaČo môžete spraviť vy?
Dojčenská kolika

Dojčenská kolika
Dojčenská kolika

Čo je dojčenská kolika?

  • Kolika znamená opakované epizódy záchvatov plaču, hoci dieťa vyzerá v poriadku a je zdravé. Platí tzv. trojkové pravidlo: trvá dlhšie než tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni. Trpí ňou až 30 percent všetkých novorodencov. Väčšinou ju dostanú pred dosiahnutím veku 12 týždňov, ale kolikou môžu trpieť aj šesťmesačné deti.
Ako ju spoznáte?
  • Dieťatko plače, akoby ho niečo bolelo. Priťahuje si nožičky k telu, a tak sa zdá, že ho bolí bruško.
  • Plač začína náhle, náhle aj skončí. Často sa vyskytuje v pravidelný čas, väčšinou pol hodiny po jedle alebo neskoro popoludní. Ak deti spia, problémy nemajú.
Čo ju spôsobuje?
  • To nikto nevie. Neexistuje žiadne vedecky preukázané spojenie s tráviacimi problémami, hoci práve tráveniu sa kolika často prikladá. Jedná teória hovorí, že prostredníctvom nej sa dieťa vyrovnáva s tráviacimi problémami, druhá hovorí, že môže ísť o senzitivitu na kravské mlieko. To neznamená, že ak dieťa dojčíte, kolike sa vyhnete. Trpia ňou deti kŕmené materským mliekom, ale aj detskou formulou. Ďalšia teória je, že takto si dieťa privyká na život mimo maternice.
  • Kolika sa často vyskytuje u detí, ktoré pijú veľa a hltavo, čím do seba vdychujú ešte väčšie množstvo vzduchu, a potom si poriadne neodgrgnú.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
MajaD726 september, 2013 o 18:22
ahojte, ja som si koliku vytrpela pri oboch svojich deťom. Pri druhom som sa dozvedela však zaujímavú vec. Doktorka mi oznámila, že koliky má synček spôsobené intoleranciou laktózy. Je to bežné pri mnohých deťoch, no málo sa o tom vie. Niektorým bábätkám sa totiž nevytvára v tele enzým potrebný na strávenie laktózy v materskom mlieku alebo umelej strave. Lekárka mi odporučila kvapky Coliprev - ktoré tento enzým obsahujú a vďaka tomu upravujú trávenie bábätiek.U nás to naozaj fungovalo. Môžete sa pozrieť aj na stránky www.detskekoliky.sk.
 
Ďalšie články z rubriky bábätko
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.