loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Láska a sex » Sprievodca » Lolita – meno, ktoré vošlo do pop kultúry

Lolita – meno, ktoré vošlo do pop kultúry

Lolita – meno, ktoré vošlo do pop kultúryLolita
Lolita – meno, ktoré vošlo do pop kultúry

Lolita – meno, ktoré vošlo do pop kultúry
Lolita – meno, ktoré vošlo do pop kultúry

Lolita, najslávnejšia kniha Vladimíra Nabokova, napísaná v angličtine, ale prvýkrát publikovaná v Paríži v roku 1950, je slávna nielen svojím novátorským štýlom, ale predovšetkým svojou kontroverznou témou: rozprávač a hlavná postava v jednej osobe, Humbert Humbert, je posadnutý dvanásťročným dievčaťom Dolores Haze, s ktorou sa zapletie do sexuálnej aféry.

Po tom, čo bola kniha akceptovaná a publikovaná i v Amerike, vošlo meno Lolita do pop kultúry a začalo symbolizovať provokatívne dievča, zo sexuálneho hľadiska predčasne vyspelé. Kniha bola taktiež upravená pre veľké plátno a sfilmovaná v rokoch 1962 a 1997.

Lolitu opisuje hlavná postava Humbert Humbert, ktorá je posadnutá tým, čo ona sama nazýva „nymphettes“ (z francúzštiny nymfičky). Túto posadnutosť mladými, a ešte nezrelými dievčatami, Humbert hneď na začiatku vysvetľuje nenaplneným vzťahom so svojou milenkou z detstva.

S Lolitou sa stretáva vtedy, keď prenajíma izbu v dome svojej matky, s ktorou sa nakoniec ožení práve preto, aby mohol zostať pri predmete svojej túžby. A keď Charlotte, jeho manželka, s ktorou žije prvý mesiac, zomrie pri autohavárii, príde to Humbertovi vhod, zostáva s Lolitou, ktorá nie je na jeho prekvapenie z erotického hľadiska zďaleka tak nevinná, skôr naopak – sama prevezme iniciatívu, a tak sa z nich po jedinom spoločne strávenom dni stanú milenci.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.