loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Láska a sex » Sprievodca » Antikoncepčné tabletky

Antikoncepčné tabletky

Antikoncepčné tabletkyUžívanie a účinnosť
Antikoncepčné tabletky

Antikoncepčné tabletky
Antikoncepčné tabletky

Antikoncepčné tabletky

Vynález antikoncepčnej tabletky v 60-tych rokoch priniesol úplnú revolúciu v prístupe k plánovaniu rodiny a v záležitostiach týkajúcich sa sexu. Feministky a dokonca aj niektorí vedci túto metódu antikoncepcie považujú za vynález 20. storočia. Zisťovali sme pre vás ako táto magická tabletka funguje a či je skutočne úplne bezpečná.

Čo obsahuje?

Obsahuje syntetické hormóny, ktoré bránia ovulácii a menia konzistenciu hlienu krčka maternice tak, že cez ňu nepreniknú spermie.

Na trhu sú dostupné tabletky dvojzložkové a jednozložkové:

  • Dvojzložková antikoncepcia: tabletky obsahujú syntetické gestagény, teda steroidné hormóny a etinylestradiol ako umelý estrogén. Obsah hormónov sa počas trvania cyklu mení
  • Jednozložková antikoncepcia, tzv. minipilulky: obsahujú nízke dávky jedného hormónu, čiže syntetický gestagén, dodávajú rovnakú dávku hormónu počas celého cyklu
Ako fungujú?

Dvojzložkové prípravky

Umelé hormóny, ktoré tieto prípravky obsahujú, znemožňujú dozrievanie Graafových folikulov a vajíčok, tak zabraňujú ovulácii, čiže uvoľneniu vajíčka. Okrem toho bránia zahniezdeniu vajíčka, ak by sa predsa len nejaké objavilo.

Jednozložkové prípravky obsahujúce len gestagén

Menia vlastnosti hlienu v krčku maternice, čo sťažuje prienik spermie. Zabraňujú aj ovulácii, ale len u 70 % žien. Tieto tabletky sú menej účinné ako dvojzložkové. Ak dôjde k oplodneniu, gestagény neumožnia zahniezdenie sa oplodneného vajíčka v maternici.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.