loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Krása » Praktické rady » Nadmerné potenie

Nadmerné potenie

Nadmerné potenie
Nadmerné potenie

Nadmerné potenie
Nadmerné potenie

Nadmerné potenie

Potenie je reakciou na zvýšenú teplotu tela. Jeho úlohou je udržiavanie stálej teploty tela na úrovni 37 °C a eliminovanie toxických látok z organizmu. Denne vypotíme približne pol litra potu a pri intenzívnej fyzickej námahe, alebo pri vysokej teplote okolia, to môže byť dokonca až 10 litrov. Preto pamätajte na pravidelné dopĺňanie tekutín do organizmu.

Zvýšené vylučovanie potu je normálne pri fyzickej námahe a pri vysokej teplote okolia.

Nadmerné potenie celého tela môže byť ale tiež varovným signálom početných chorôb ako: cukrovka, zvýšená funkcia štítnej žľazy, infekčné choroby (tuberkulóza, malária) a tiež jedným z prejavov obdobia menopauzy.

Emocionálne potenie sa objavuje najmä na dlaniach, chodidlách, v podpazuší, v menšej miere aj na slabinách a tvári.

Liečba

Liečba nadmerného potenia spočíva v odstránení príčiny, ak sa samozrejme, dá zistiť. Pri potení psychického pôvodu, čiže emocionálnom potení, môžu pomôcť mierne upokojujúce prípravky.

Existujú domnienky, že stavy úzkosti a zvýšená emocionálnosť, sú príčinou nadmerného potenia, a to najmä potenia dlaní. Pomôcť by mohli psychologické tréningy, ktoré umožňujú kontrolovať stresujúce situácie.

Všeobecná farmaceutická liečba sa zameriava na zablokovanie uvoľňovania acetylcholínu v potných žľazách.

Pri domácej liečbe sa používajú púdre, tekuté prípravky a krémy s obsahom dezinfekčných a sťahujúcich zložiek. Sú určené najmä na oblasť podpazušia a na potieranie dlaní a chodidiel.

Dobré výsledky sa dosiahli používaním látky alumínium chlorid, avšak v poslednom čase sa dosť spochybňuje jeho zdravotná nezávadnosť. Okrem obsahu hliníka, ktorý v tejto zlúčenine veľmi ľahko preniká do tela, jeho účinnosť je naviac založená na obmedzení činnosti potných žliaz, čím môže spôsobiť podráždenie, zápal a ekzém. Napriek tomu sa nachádza vo voľne dostupných antiperspirantoch.

Na namáčanie najviac postihnutých miest je vhodný manganistan draselný (dostupný v lekárňach), odvar z ihličia borovice sosnovej alebo z dubovej kôry. Tieto však môžu zafarbiť pokožku na hnedo (okrem ihličia borovice sosnovej.)

Invazívne metódy

  • Chirurgické odstránenie potných žliaz v oblasti podpazušia
  • Vstrekovanie botulotoxínu
Predchádzanie nadmernému poteniu
  • nosenie oblečenia zo vzdušných prírodných tkanín
  • vyhýbanie sa tesnému oblečeniu
  • nie je dobré nosiť gumenú alebo plastovú obuv ani ponožky a pančuchy z umelých vláken
  • miesta, ktoré sa potia, treba umývať antibakteriálnym mydlom
  • pravidelná depilácia je nevyhnutná, pretože ochlpenie môže byť zdrojom infekcií
  • používanie dezodorantu
  • šalvia – má sťahujúce, protizápalové a dezinfekčné účinky, na pitie je vhodný odvar z jednej lyžičky jej sušených listov
  • na podpazušie a chodidlá vyskúšajte mastenec (MICA)  zmiešaný so sušenou šalviou rozdrvenou na prášok

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
Teamon01 september, 2016 o 17:07
Zdravím, tiež používam electro antiperspirant a som veľmo spokojný. Viac info o tom ako funguje nájdete aj tu: http://www.electroantiperspirant.sk/iontoforeza-a-nadmerne-potenie-noh-ruk-pod-pazuchami-hlavy
Dooooo27 november, 2012 o 10:56
Jedine iontoforéza! Kto naozaj trpí nadmerným potením ako ja vie, že žiadne mastičky alebo alternatívne metódy nepomáhajú. Jediné čo mne kedy zabralo je Electro Antiperspirant! Pozrite sa na to: www.electroantiperspirant.com ... Ruky a nohy mám krásne suché, nesmrdia mi nohy, nemusím vyhadzovať potom zničené topánky ani sa báť podať niekomu ruku. Je to zázrak, už som neveril že sa toho niekedy zbavím.
nepotsa11 september, 2012 o 20:28
Zdravim,
na internetovom eshope www.nepotsa.sk najdete ucinnu prirodnu alternativu, ktora nedrazdi pokozku. Da sa pouzivat aj na tie najjemnejsie miesta na tele, ako hlava ci tvar.
Nepotsa.sk
 
Ďalšie články z rubriky praktické rady
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.