loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Celebrity » Domáce » Umelecká škola – Artuž

Umelecká škola – Artuž

Umelecká škola – ArtužČo je Artuž?
Umelecká škola – Artuž

Umelecká škola – Artuž
Umelecká škola – Artuž

Tak trochu netradične vám predstavujeme umeleckú školu praxe pre všetky tvorivé duše, vnútornými rozhovormi autora - Jaroslava Kociána.

jaro koco : Prečo si založil artuž?

 • jaroslav kocián : Neviem, asi preto že som artuš, spájam ľudí a veci.
jaro koco : Čo je artuž?
 • jaroslav kocián : Je to škola, teda mala by byť, škola praxou. Jediný možný spôsob ako učiť je prax, aspoň ja to tak vnímam...žiakovi je samozrejme vysvetlené, ak nechápe prax. Ale prv sa musí dotknúť vlastnou kožou skutočnosti.
jaro koco : Čím sa zaoberá táto škola, čo vyučuje, aký je cieľ a kedy ste vznikli.
 • jaroslav kocián : Táto škola je umelecká a pozostáva z častí, pozostáva zo značiek. Vznikli sme nedávno, ale korene shiahajú ďalej do minulosti. V súčasnosti sa zaoberáme tým, aby škola vôbec bola. Škola funguje neoficiálne, fungujeme ako firma. Nie som vyučený učiteľ, aby som mohol učiť. Škola má jasný cieľ : zmeniť kreativca v umelca. Ten čo tvorí je kreativec a je hodený do praxe - predaja . Nič nové ja viem. Ale v niečom sa trochu líšime. Člen sa prijíma podľa toho či rád tvorí. Nie aké ma zdatnosti. Ja viem ešte stále nič výnimočné. Ale predsa sa líšime.
jaro koco : V čom ?
 • jaroslav kocián : Radi by sme predávali svoje diela - produkty, pod podmienkou úprimnej tvorby.
jaro koco : Čo to pre teba znamená úprimná tvorba?
 • jaroslav kocián : Tvoríš ako cítiš, bez ohľadu na zákazníka čo chce. Aj keď to sa ani takto povedať nedá, lebo stále na niekoho myslíš keď tvoríš, chceš svoju tvorbu niekomu venovať, chceš splynúť so spätnou väzbou, pre niečo / niekoho tvoríš.
jaro koco : Používaš obchodné pojmy ako značka, produkt a zákazník, nemáš pocit že obchod nenávidí umenie a umenie nenávidí obchod ?
 • jaroslav kocián : Myslím aj nemyslím. Áno viem, všetci si myslia že umením sa nedá živiť a tak ťa všetci o tom celý život presviedčajú, že nakoniec uveríš tomu aj sám. V tomto chceme byť revoluční a docieliť, aby sa naozaj mohol umelec živiť tým čo má rád - tvorbou. A nemyslím tým tvorbu komerčnú.
jaro koco : Čiže ako teraz, si aj obchodník ?
 • jaroslav kocián : Som kreativec, umelec, učiteľ a aj obchodník s umením. Škola - firma vznikla, aby ľudia mali pocit že ich tvorba zmysel má. Zažil som to prvý raz pred rokmi sám, kedy som začal predávať svoju tvorbu, ktorá nebola vôbec pod vplyvom zákazky.
jaro koco : Ako to myslíš nie pod vplyvom zákazky?
 • jaroslav kocián : Jednoducho, ak tvoríš pod vplyvom zákazky, tvoríš v mantineloch zákazky. Zákazka ti presne hovorí ako to má celé vyzerať. Málokedy sa stretneš s voľnou rukou. Potom sa často stáva, že netvoríš zo srdca, mechanicky spravíš čo povie zákazník, bez duše. Úplne nakoniec sa môže stať, že zákazník povie „mne sa to nepáči“. Tento tlak ma primäl to celé obrátiť, my ako umelci tvoríme ako sa nám páči a potom si to buď zákazník kúpi alebo nie.
jaro koco : Znie to dosť egoisticky...
 • jaroslav kocián: Áno, ale za tým je o mnoho viac. Nechceme nikoho nútiť si niečo kúpiť. Radi by sme boli aby náš zákazník kupoval náš tovar srdcom. Jedine tak splní umelec svoj účel, dotkne sa len toho koho má. Svoj život ktorý dal do diela, nájde život niekoho iného, spojí sa so zákazníkom. Myslím si, že umelec môže tvoriť len to, čo zažil a to čo cíti, len tak môže byť jeho výpoveď úprimná a len tá sa dotkne srdca zákazníka.
jaro koco : Sú ale zamestnania umelca, ktorý tvorí podľa toho čo sa od neho žiada.
 • jaroslav kocián : Áno máš bohužiaľ desivú pravdu. Existuje spôsob ako vyrobiť dielo technikami. Také dielo je prázdne a bez duše. Ja ale poznám inú cestu tvorenia a tou je intuícia, spojená múzou umelca. Tento proces je oveľa mysterióznejší ako dokonalé techniky. Určite budú so mnou súhlasiť niektorí kreativci a umelci.
jaro koco : Ale predsa len potrebuješ vedieť techniku pri tvorbe, či?
 • jaroslav kocián : Áno, ale mne sa skôr zdá že technika, príde až potom. Mne osobne sa technika zdokonaľuje až keď urobím chybu. Chyba mi povie čo mám robiť a čo nie. Preto v tejto škole neučíme poučky.
jaro koco : Ty si sa zbláznil.
 • jaroslav kocián : Áno v určitom veku môjho života áno. Ale teraz sú už veci inak a ja rozumiem tvorbe viac ako predtým. Práve predaj robí z kreativca umelca . Učí člena - žiaka zdokonalovať sa v praxi, učí ho čeliť skutočnosti v praxi bez nejakých ďalších komentárov.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky domáce
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.