loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Depeche Mode

Depeche Mode
Depeche Mode

Depeche Mode
Depeche Mode

Depeche Mode je trojčlenná kapela produkujúca elektronickú hudbu. Vznikla v meste Basildon v Anglicku, v roku 1980. Je to jedna z hudobných skupín, ktorá odolala času a získala veľký úspech, pretože sa objavila v období romantickej hudby. Túto skupinu plne podporila MTV, ich videoklipy sa na tomto hudobnom kanáli premietali takmer neustále.

Odhaduje sa, že do roku 2006 Depeche Mode predali viac ako 72 miliónov albumov po celom svete. Boli zdrojom inšpirácie pre mnohých súčasníkov, čiastočne vďaka práci, ktorú odviedli, a čiastočne vďaka nahrávacím technikám.

Bývalí členovia skupiny:

Alan Wilder – klávesy, bicie, spev; od roku 1982 do roku 1995,
Vince Clarke – klávesy a skladby; od roku 1980 do roku 1981.

Súčasnými členmi kapely sú:

Martin Gore – gitara, klávesy,
David Gahan – spev,
Andrew Fletcher – klávesy.

V roku 1981 vydali Depeche Mode svoj prvý singel: „Dreaming of Me“, ktorý dokázal vystúpiť na britskom rebríčku až na 57. priečku. Ihneď nasledoval „New Life“, ktorý dosiahol 11. priečku, a nakoniec „Just Can't Get Enough“, ktorý sa stal najväčším hitom tanečnej hudby. Po týchto troch singloch vyšiel prvý album: „Speak and Spell“ (1981). Po ukončení turné po Veľkej Británii oznámil Vince Clarke, že skupinu opúšťa. 

Depeche Mode sa obrátili na iného mladého muzikanta, Alana Wildera, aby Clarkea nahradil, bez toho, aby sa stal plnoprávnym členom skupiny. Po niekoľkých ďalších úspešných melódiách a turné po celom svete sa skupina začala pomaly rozpadať. Medzi členmi dochádzalo k hádkam, každý z nich mal nejaké osobné problémy, ktoré ovplyvňovali jeho hudbu.

Členovia skupiny sa nakoniec skutočne rozišli, ale po niekoľkých rokoch sa vrátili s novou silou. Avšak až okolo roku 2000 sa znova dostavil úspech a fanúšikovia sa zase zjednotili, aby svoju obľúbenú skupinu podporili. V júni roku 2003 vyšiel album „Paper Monsters“, ale už v máji ho predstihol singel „Dirty Sticky Floors“. Album síce neurobil na poslucháčov žiadny mimoriadny dojem, ale nepriniesol ani príliš veľké sklamanie. Kombinácia rocku a blues sprevádzaná dôstojnými veršami nakoniec spôsobila, že „Paper Monsters“ pritiahlo pozornosť značného percenta fanúšikov Depeche Mode.

Dňa 17. októbra 2005 vydala skupina dlho očakávaný „Playing the Angel“, deviaty štúdiový album, ktorý vytvoril Ben Hillier. Album obsahuje hit „Precious“, ktorý sa vyšvihol na 4. miesto rebríčka vo Veľkej Británii. Pozoruhodná je i skutočnosť, že ide o prvý album Depeche Mode, ktorý zahŕňa kompozície Davina Gahana. Na podporu svojho albumu sa skupina v novembri 2005 vydala na turné, ktoré si naplánovala na 5 mesiacov. Nakoniec sa turné pretiahlo až do leta 2006 a Depeche Mode hrali a spievali aj v takých neobvyklých mestách, ako je Bukurešť alebo Tel Aviv.

Depeche Mode je dodnes jedným z najpopulárnejších zoskupení v Spojených štátoch a na západe Európy. Nezanedbateľný je najmä ich vplyv na hudbu techno a house.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky zahraničné
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.